Uudis

Küberrünnakud ärgitasid riiki tegutsema: perearstid läbivad küberhügieeni koolituse

Sõmeru Perearstikeskuse perearst Maire Suurkivi. Foto on illustratiivne. Foto: PM/Scanpix

Viimase aasta jooksul on mitut perearstikeskust tabanud krüptolunavara rünnakud. Viimatine säärane avalikustatud juhtum pärineb juulikuust, mil Virumaal tegutsevas perearstikeskuses krüpteeriti ära 5000 patsiendi andmed.

Korduvatest rünnakutest tulenevalt on riik otsustanud hakata perearstikeskuste personali küberhügieeni alaselt koolitama. Koolitused on perearstidele tasuta ning selle saavad läbida kõik perearstid, pereõed ja muu perearstikeskustes IT-süsteemidega kokkupuutuv personal.

Riik ostis 50 000 litsentsi

Koolitusena on võetud kasutusele Eesti ettevõtte CybExer Technologies poolt arendatud küberhügieeni test. Testi läbiviimiseks ostis riigi infosüsteemi amet (RIA) 50 000 litsentsi. Kui palju riik litsentside eest maksis ei saanud RIA kommunikatsiooniosakonna juhataja Helen Uldrich avalikustada, kuid tema sõnul jäi hind alla turuhinna.

Tegu on sama testiga, mille läbisid Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ajal mitmed tuhanded riigiametnikud. Korduvatest küberintsidentsidest meditsiinivaldkonnas otsustas RIA pakkuda testi läbimist ka perearstikeskustele.

Uldrichi kinnitusel on testidega kavas alustada septembrikuu jooksul. Testide läbiviimist hakkab koordineerima Eesti Perearstide Selts ning osalemise initsiatiiv peab tulema perearstikeskuselt.

Hinnanguliselt on Eestis 700-800 perearsti, kuid RIA ei ole pannud ette piirangut, kui palju litsentse läheb praeguse programmi raames kasutusse.

Test ei laiene haiglatele

Kuigi küberintsidente on leidnud aset ka haiglates ei ole RIAl kavas praegust testi neisse asutustesse laiendada. “Oleme võtnud fookusesse väikesed perearstikeskused. Haiglatele me seda ette ei näe. Nad on suuremad ning äriettevõtted, nad ei ole nii kehvas seisus, kui on perearstikeskused,” ütles Uldrich.

RIA poolt ostetud litsentsid on kasutada kogu riigisektori päralt. Testi vajalikkus tuleneb ka kevadel jõustunud küberturvalisuse seadusest, mis seab perearstikeskustele mitmeid küberturvalisuse alaseid kohustusi.

Kui septembri jooksul ei ole perearstikeskustega testi sooritamise osas ühendust võetud, siis soovitab Uldrich perearstidel võtta RIAga otse ühendust.

Loe ka: Katsetasime arvutiturvalisuse testi, mida kümned tuhanded ametnikud tegema hakkavad

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.