Kui kiire on Tallinna mobiilne internet: üks operaator teeb kiirusrekordi, teine võidab enamikes kohtades

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kas interneti kiirus saab kunagi teemaks, mis ei ole üldse oluline? Võib-olla kunagi ulmelises tulevikus. Praegu 2018. aasta suvel on aga ikka oluline, millised on Eesti mobiilside operaatorite pakutavad internetikiirused olulisemates asukohtades.

Kus mõõta?

Kui toimetuses sellisele otsusele jõudsime, saime aru, et tervet Eestit me läbi käia kohe ei jõua. Aga Tallinnas valisime välja järgmised kohad: Pirita rand, Lauluväljak, Ülemiste keskus, Mustamäe keskus, Rocca Al Mare keskus, Kristiine keskus, Balti jaam.

Kindlasti on paremini mobiilimasti levialas olevaid kohti, aga need on mõned kesksed kohad Tallinnas, kus paljud inimesed oma telefoni kasutavad. Otsustasime vaadata, kui hea andmeside seal levib.

Mis tarkvaraga kiirust mõõta?

Kasutasime kiiruse mõõtmiseks kahte äppi: Speedtest ja OpenSignal.

Esimene neist on levinum ja ühendub tihti sama teenusepakkuja serveriga (nt Tele2 võrgus ühendab äpp telefoni Tele2 serveriga). OpenSignal on vähem levinud, nende väide on, et nemad näitavad reaalset, mitte optimeeritud kiirust. Kui muud mõõtmisvahendid võivad ühenduse sätteid kohendada nii, et testi tulemus on väga kiire, siis ei pruugi see reaalse eluga kokku minna. OpenSignal lubab, et nende tulemus peegeldab täpselt seda, kuidas muidu telefoni kasutada on.

Tegelikult oli kohati samas kohas ja võrgus üks äpp kiirem, siis jälle teine. Tõlgendame võimaliku viivituse testitava võrgu kasuks ja seepärast näitame tulemustes ära kiirema tulemuse, ükskõik, kas see oli siis OpenSignalis või Speedtestis.

Aga mis telefoniga?

See on juba keerulisem küsimus, sest telefonid pole samasugused. Operaatorid ehitavad oma võrke nii, et need teenindaks kõikvõimalikke telefone, aga mõnede uuemate telefonide puhul lähevad käiku peenemad eritehnoloogiad, mis peaks võrgu kiiruse eriti suureks tegema.

Testimiseks oli meil kaks telefoni: Huawei P20 Pro ja Huawei Mate 10 Pro.

Mõlemal telefonil on sama raadioside modem, mis oskab kasutada ära mitme antenniga samal ajal andmete vahetamist (MIMO), mitme erineva raadiosageduse liitmist (Carrier Agreggation) ja muid trikke. Need telefonid vastavad LTE ühenduse 18. kategooriale, mille ühenduse teoreetiline maksimukiirus on lausa 1200 megabitti sekundis. Kas Tallinnas saab nii kiire ühenduse?

Pirita rand

Kui me Pirita rannaliivale jõudsime, olid mõned juba päevitama asunud. Meie võtsime taskus välja mobiiltelefonid ja avastasime, et rannas eriti kiiret ühendust polegi.

OperaatorAllalaadimineÜleslaadimine
Elisa23,126,0
Tele233,121,5
Telia20,98,52

Lauluväljak

Ernesaksal on Lauluväljakul väga hea andmeside, nagu näitas meie mõõtmine. Fotod: Tarmo Tähepõld

Laulupeol pole vaja koguaeg internetis istuda. Aga laulude vahepeal on vaja äkki kiiresti midagi vaadata ikka. Kui tugev võrk siis Lauluväjakul, kuhu võib koguneda kümneid tuhandeid inimesi, olemas on? Päris tugev, eriti kui seal parasjagu suurüritust pole.

OperaatorAllalaadimineÜleslaadimine
Elisa14848,3
Tele213153,2
Telia141,135,0

Ülemiste keskus

Mõõtsime kiirust Ülemiste keskuse parklas. Ilmselt on tulemused paremad kindlasti teisel pool maja, Ülemiste linnaku pool, mida operaatorid on katnud ilmselt mastidega tihedamalt.

OperaatorAllalaadimineÜleslaadimine
Elisa26249,0
Tele210851,2
Telia18,2526,93

Mustamäe keskus

Magalarajaoonides on tüüpiliselt väga hea ühendus, kuna seal on väiksel maa-alal koos palju kasutajaid ja operaatorid on sinna ehitanud tugevad võrgud. Kuigi meie päevarekordeid siit ei tulnud, näitasid kõik stabiilselt head tulemust.

OperaatorAllalaadimineÜleslaadimine
Elisa68,236,7
Tele274,3542,42
Telia64,418,7

Rocca Al Mare keskus

Mida teha, kui kaaslased keskuses ostlevad? Võta telefon välja ka kasuta internetti. Kui kiire see on, seda parklas mõõtsimegi.

Kiirused Rocca Al Mares on kõrged, aga siiski erinevad üksteisest mitu korda.

OperaatorAllalaadimineÜleslaadimine
Elisa75,236,1
Tele2150,639,5
Telia46,017,4

Kristiine keskus

Tele2 ja Telia võistlesid siin päeva absoluutse rekordi nimel, aga parima tulemuse sai neist esimene.

OperaatorAllalaadimineÜleslaadimine
Elisa44,648,4
Tele2151,142,3
Telia146,620,2

Telliskivi loomelinnak-Balti jaam

Testisime kiirust mitte Telliskivi tänava ääres, vaid Balti jaama poolses servas. Üllatav on see, kui mitmekordsed vahed on siin operaatoritel. Kas asi võib olla selles, kui palju neil on seal piirkonnas kliente?

OperaatorAllalaadimineÜleslaadimine
Elisa10,524,1
Tele258,842,5
Telia10550,0

Kokkuvõte: Elisalt kiirusrekord, Tele2 kõige rohkem parimaid kiiruseid

Seitsmest mõõdetud kohast andis neljal juhul kõige kiirema ühenduse Tele2 võrk. Elisa oli kiireim kahes kohas, Telia ühes. Märkimisväärne on ka Elisa kiiruserekord Ülemiste keskuse juures, mis on ikka märkimisväärset kõrgem kui teistel.

Tegelikult polekski ju tähtis nimetada võitjat seal, kus vahe on paaris megabitis. Aga mitmes kohas erinesid operaatorite kiirused mitmekordselt, isegi kümnekordselt.

Lahtiütlused

Meie tulemused pole kindlasti tõsiteaduslikud. Me ei kontrollinud katses kõiki parameetreid: kõige rohkem võis meie katsete tulemusi mõjutada see, kui palju teisi andmeside kasutajaid parajasti meie ümber oli, aga ka see, mis suunda ja mille taha jäi lähim mobiilimast. Kõik mõõtmised on tehtud õues, ostukeskuste puhul näiteks parklas.

Teiseks mõjutavad tulemusi äpid. OpenSignal lubab olla “realistlikum” ehk aeglasem kui Speedtest. Samas ei olnud ka Speedtest üldjuhul eriti palju kiirem. Ainus erand on tabelist ka näha: Ülemiste keskuse ees ühendus Speedtest Elisa SIM-kaardiga Starmani serverisse – sisuliselt käis kiirustest Elisa sisevõrgus. Siis oli näha ka maksimumi, mida raadioside võimaldas, ehk üle 250 megabiti sekundis ühenduskiirust.

Tarmo Tähepõld panustas artikli valmimisse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.