Uudis

Kui palju saab palka maailma ühes moodsaimas ametis – Starshipi robotioperaatorina?

img_0129.jpeg

Kindlasti onmitmed tallinlased näinud linnas ringi vuramas kuuerattalisiStarshipi roboteid, kes läbivad oma testi kilomeetreid ja peagi toimetavad isegi kohale kulleriga tellitud toitu. Selgub aga, et roboti kaamerate tagakontoris peitub hoopis inimene, kes robotil liikuda ning orienteeruda aitab. Mis moodi see töö välja näeb?

Tallinna kontor vastutab Londonlase täiskõhu eest

Robotioperaatori Tan Sääliku sõnul toob töö endaga kaasa üpris palju arvuti taga istumist.

"Mul on ajakava, mille alusel ma roboteid jälgin ja aitan. Näitekskui mu agenda ütleb, et pean jälgima Londonit, jälgingi arvutist Greenwichis olevaid roboteid ja hoolitsen selle eest, et nad linnakeskkonnas hakkama saaksid. Kuna Londonis olevad robotid toimetavad kohale ka toitu, on oluline lasta robotil jõuda õigesse kohta võimalikult turvaliselt, aga kiiresti," räägib Säälik.

Lisaks sellele õpetab operaator robotile uusi teekondasid. Piirkonnas, kus robot enne sõitnud ei ole, tuleb ala kaardistada, et masin seal hiljem iseseisvalt hakkama saaks. "Ma jälgin pidevalt roboti kaamerate pilti ning tema sensorite lugemeid," räägib Säälik. "Kui robotiga midagi juhtub, saan ma kaugelt sekkuda ja manööverdada robotittakistustest mööda,millest robot ise aru ei saa."

Kõik säärased juhtumid salvestatakse ning logitakse, et arendusmeeskond saaks neid uurida ja võimalikud tõrked parandada. Operaator jälgib alati robotit keerukate ristmike ületamisel, arvestades kõige turvalisemat teekonda ning jälgides ka seda, et robot näiteks linnakodanikega kokku ei põrkaks.

"Mulle meeldivad robotid ja tehnoloogia," räägib Säälik oma ametist. "See töö annab mulle ligipääsu uuele, innovatiivsele tehnoloogiale, mis on väga lahe."

"Operaatorite otsimise [töö]kuulutus on kõige populaarsem, mis meil on," räägib Starship Technologies'ioperations manager ehk käidujuhtHeidy Kerma. "Me oleme noori asjaolude sunnil võib-olla rohkem palganud [kui vanemaid inimesi], kuna arvuti kasutamise pool on selles töös väga oluline, etta tunneksennast hästika arvutimaailmas." Töö iseloom on tema sõnul lihtsalt selline, et operaator peab mõned päevad istuma järjest arvutiekraani taga. "Teine oluline osa tööst on osata hinnata riske, sest testimise käigus on hästi oluline otsustusprotsess. Sest sina oled see, kes juhib seda robotit ja teeb selle otsuse," räägib Kerma tööks vajalikest oskustest.

Seda, kui palju ilmselt maailma ühe moodsaima ameti– robotioperaatori– puhul on palk, seda Kerma ega Säälik ei avalda. "See varieerub ka selles osas, kui palju tööd tehakse ja millised su oskused on," ütleb Kerma.

Sellest hoolimata võib sotsiaalmeediast välja lugeda, et just vähe robotioperaatoritele ei maksta.

Postituses mainitud summat Starship kommenteerida ei soovi, kuid Kerma vihjab, et 4,5 eurot tunnis kõlab siiski veidi vähevõitu.

Foto: Starship

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.