Kuidas krüptoraha kauplemisega algust teha?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

“Päris” ärimehed lähevad garaažidesse etherit kaevandama. Bitcoini hind rallib enneolematutesse kõrgustesse.

Kes aastal 2017. kõiki krüptoraha uudiseid lugedes arvab, et tahaks nüüd ise ka sellega lähemat tutvust teha, siis selle jaoks on asi päris lihtsaks tehtud. Miks üldse krüptorahaga kaubelda? Selleks on ilmselt kaks põhjust:

  1. spekuleerimine ehk panustamine krüptovaluuta kursi tõusule
  2. igapäevaste maksete tegemine

Geenius ei anna kindlasti kellegi soovitust ega garantiid investeerimiseks, ei kiida heaks või laida maha ühtegi ajendit. Ent allolevad esimesed sammud sobivad mõlemal põhjusel krüptorahaga tegelemiseks.

1. Millist krüptoraha valida?

Krüptoraha on lai mõiste ja kipub iga päevaga üha laiemaks minema. Sel suvel kirjutasime Eesti projektist Dagcoin, kus müüakse krüptoraha võrkturundusega. Wikipedia andmetel oli tänavu juuni lõpu seisuga olemas 900 erinevat krüptovaluutat.

Kui krüptorahasse investeerida plaaniga, et seda võiks kunagi ka kellelegi maha müüa, või maksevahendina kasutamiseks, oleks kõige usaldusväärsem valida kõige suurema levikuga krüptorahad:

  • Bitcoin. 2009. aastal välja lastud vabavaraline tarkvara, mille taga on pseudonüümne isik või isikud Satoshi Nakamoto. Bitcoin on kõige esimene krüptovaluuta selle praeguses tähenduses, praeguseks kõige levinum ja kõige tuntum. Oluline vahet teha ka sõnadel “Bitcoin” (suure tähega), mis on detsentraliseeritud krüptovaluuta tarkvara, ja “bitcoin” (väikse tähega), mis on valuutaühik. Tähis: BTC
  • Litecoin. Endise Google’i töötaja Charlie Lee algatatud projekti peetakse Bitcoiniga peeagu sarnaseks, aga sellel on mõned eelised. Litecoini süsteem suudab töödelda rohkem makseid kiiremini, maksete vahendustasu on peaaegu olematu. Tähis: LTC
  • Ether. Krüptovaluuta teadlase Vitalik Buterini sünnitatud projekt Ethereum erineb kahest eelmisest, mis on mõeldud pea ainult maksete tegemiseks. Ethereumi võrgus töötab detsentaliseeritud virtuaalmasin, milles saab tööle panna programmeeritavat koodi ehk nii-öelda lepinguid. Kui Bitcoin ja Litecoin pakuvad krüptograafiliselt tagasipöördumatuid makseid, siis Ethereumi lubadus on pakkuda lepinguid, mille täitmise tagab krüptograafia. Arvutuste tegemiste eest ja maksete tegemiseks liigub aga Ethereumis ka krüptoraha nimega Ether. Tähis: ETH

2. Kus kaubelda?

Üks võimalus on kogu Bitcoini, Litecoini ja Ethereumi tarkvara oma arvutis tööle panna ja välja mõelda, kuidas nendega nüüd krüptoraha luua või saada. Ent meie juhis keskendub kauplemisele ja see toimub krüptoraha börsidel või vahetuskeskkondades.

Börs on nagu turuplats, kuhu tulevad kokku müüjad ja ostjad, kes vahetavad valuutasid vastavalt reaalajas muutuvale hinnale.

Börsi valimine on tähtis, sest seda tuleb usaldada. On võimalik, et börs jalutab kauplejate valuutaga minema. Kõige tähelepanuväärsem oli lugu Jaapanis tegutsenud börsiga Mt Gox, mille kaudu liikus aastaks 2014 ligi 70% maailma bitcoini-tehingutest. Sama aasta veebruaris teatas börs, et kauplemine on peatatud, veebisait suletud ja firma andis sisse pankrotikaitse avalduse. Ilmnes, et kadunud oli 850 000 bitcoini ehk toonases vääringus 450 miljonit dollarit (praeguse kursiga 1,7 miljardit). Firma juht Mark Karpelès sai hiljem süüdistuse pettuses, varguses ja hooletus juhtimises.

Vaadates kauplejate hinnanguid, börside asukohariike, kauplejatele pakutavaid võimalusi, peetakse üldiselt kõige usaldusväärsemaks keskkonnaks Coinbase’i. Eesti inimesel võiks olla Coinbase’i suhtes veel üks lisapõhjus kindlust tunda. Nimelt valis USA-s sündinud ettevõtte Euroopasse tulles oma partnerpangaks Eesti LHV – kõik eurotehingud Coinbase’iga lähevad LHV kontodele.

Kui vaadata veel ringi, on valikut väga palju. Võib leida nimekirja 40 krüptoraha börsiga, mille usaldusväärsust on hinnatud heaks või veel kõrgemalt. Kui vaadata Eesti inimesele sobivat, siis võiks valida sellise, mis tegutseb kindlasti Euroopas, sest siis võib olla kindel, et sellele kehtivad mingidki Euroopa reeglid. Üks selline on näiteks Sloveeniast alguse saanud ja praegu Londonis tegutsev Bitstamp.

3. Kuidas alustada?

Kõik räägivad, et Bitcoin on väga anonüümne, aga see pole päris tõsi. Kui sa tõmbad omaalgatuslikult arvutisse mõne Bitcoini süsteemis jooksva programmi (näiteks Multibit), võtad kelleltki vastu ülekandeid ja teed neid ise, siis pole tõesti see seotud sinu identiteediga.

Börsidel kauplemine – kus tegelikult võib olla palju turvalisem pikaajaliselt oma krüptoraha hoiustada – on aga isikustatud, seda nõuavad rahapesu tõkestamise reeglid.

Coinbase’i kasutajaks registreerimisel tuleb sisestada oma õige nimi, meiliaadress, telefoninumber ja teha pilt oma passist, juhiloast või ID-kaardist.

Õnneks on Coinbase’i süsteem üsna nutikas ja arvuti veebikaamerasse näidatud ID-kaardi ehtsus tuvastatakse minutitega. Saab ka nii, kui arvutis veebikaamerat pole: telefoni saadetakse SMS lingiga, millele vajutades avaneb Coinbase’i veebileht, kus on võimalik laadida telefonikaameraga tehtud pilt dokumendist.

Kui lõpuks identiteet kinnitatud on, tuleb lisada maksemeetod. Eestis käibel olevate eurode eest saab krüptoraha osta kahel moel: SEPA ülekanne või krediitkaardimakse.

Kõige loogilisem ja soodsam on SEPA ehk tavaline Euroopa-sisene makse, aga veel enne tuleb ka see kinnitada. Tuleb anda Coinbase’ile oma pangakonto number, Coinbase genereerib kontrollkoodi ja siis tuleb teha oma kontolt Coinbase’i pangakontole pisike ülekanne nagu 1€ selgituseks seesama kontrollkood.

Kui kõik see läbitud, on Coinbase’i konto töövalmis.

Bitstampiga on mõned sammud pisut erinevad. Näiteks tahavad nemad identiteedi kinnitamiseks saada mõnda kommunaalteenuste arve pilti või skanneeringut, kus oleks peal inimese nimi, kodune aadress ja teenusepakkuja andmed.

4. Ja lõpuks alaku kauplemine

Edasi on võimalik oma Coinbase’i konto alt krüptoraha osta. Veebis olevad graafikud näitavad pidevalt jooksvalt bitcoini, etheri ja litecoini hinda, ost ja müük on tehtud väga lihtsaks.

Walleti vaates on näha ka iga valuuta kontoseisu. Lisaks on võimalus luua vault ehk konto bitcoinide pikaajalisemaks hoiustamiseks – sealt valuuta kätte saamine on palju aeganõudvam, see-eest on see turvalisem.

Kui Coinbase pole mõeldud ainult kauplejale ja seda on mugav kasutada ka makseteks, siis Bitstampis on rohkem vahendeid just kauplejale. Tradeview näitab nii jooksvaid tehinguid, bid ja ask graafikut, lisaks on võimalik jälgida teisi professionaalsele kauplejale vajalikke indikaatoreid.

5. Aga krüptoraha igapäevase makse tegemiseks?

Üks võimalus krüptoraha kasutamiseks on neid kasutada igapäevasteks makseteks. Neid võtavad vastu nii jaemüügikohad kui ka e-ärid, näiteks saab isegi airBalticust lennukipileteid bitcoinide eest osta.

On ka teisi kasutuskohti. Kui käid regulaarselt hulga kolleegide või sõpradega ühiselt väljas, võiks igaüks seltskonnast osta näiteks paarikümne euro eest bitcoine. Kui on vaja ühiselt lõuna-arve tasuda, võib seda teha üks inimene eurodes ja teised saavad talle kanda mugavalt vastava vääringu bitcoinides.

Coinbase’i mobiiliäpp on selleks kõige mugavam. Selleks tuleb äpis lahti võtta lihtsalt seesama bitcoinide konto ja vajutada ülanurgas nuppu. Võimalik on nii raha küsida kui ka saata, seejuures arvutab äpp ise välja õige summa. Kui näiteks vaja päevaprae eest tasuda €4,99, ütleb äpp, et üle kantakse 0,00138267 bitcoini.

Nii saab omavahelised võlad ära klaarida euro mõttes täiesti täpselt. Samas võib aga loota oma walletis oleva krüptovaluuta väärtuse kasvu. Asja miinuskülg on see, väikseid makseid tehes võivad bitcoini ülekande teenustasud liiga kõrged tunduda (võrdluseks: suuremate ülekannete tunduvad ülekandetasud jällegi tühised, näiteks augusti alguses kanti üle 144 miljoni euro väärtuses bitcoine ja selle teenustasu oli 58 eurosenti).

Nii soovitataksegi väikeste maksete puhul kõrgete teenustasude vältimiseks näiteks litecoini kasutada. Aga sama mure tõotab lahendada muuseas ka äsja loodud Bitcoin Cash – klassikalisest Bitcoinist lahku löödud uus haru. Bitcoin Cashi (lühendina kasutatakse nii BCH kui ka BCC) puhul on praegu olnud mediaateenustasuks 4,5 eurosenti. Kuigi eelnimetatud suuremad börsid veel Bitcoin Cashi ei toeta, on Coinbase näiteks lubanud, et arendab valmis toe Bitcoin Cashi kauplemiseks.

Olgu lõpetuseks veel üle korratud, et selles artiklis olev tutvustus pole ei soovitus ega garantii investeerimiseks ega kauplemiseks, samuti ei võta Geenius vastutust kellegi teise finantsotsuste eest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.