Kuidas muutusterohkel ajal kohaneda ehk kuidas sündisid esimesed eestikeelsed audiotreeningud?

Elisa startup projektide juht Triin Junson.

Lõppenud kriis tõestas, et ellu jäävad kohanemisvõimelised ettevõtted, kes oskavad kiirelt ära kaardistada, mis lähiajal juhtuma hakkab ning olukorrale vastavalt reageerida. Kuidas sellisel perioodil mitte rongist maha jääda ja konkurentsitihedal turul olevaid tooteid klientide jaoks kohandada? Soovitusi jagab Elisa startup projektide juht Triin Junson.

Muutlikud ajad on uute toodete või teenuste valdkonnas tegutsejale heas mõttes häirekell, et jalgu seinale visata ja kriisi möödumist ootama jääda ei ole mõistlik. Kiired muutused loovad uusi tarbimisharjumusi ning see on võimalus, mida tasub enda kasuks tööle panna. Ka siis, kui see tähendab täielikku kannapööret.

Jälgi inimeste käitumisharjumusi (ja nende muutumist)

Usun, et kaugtööst on saanud üks viimaste kuude suurimaid harjumuste (ümber)kujundajaid. Kodukontori iseäralikes tingimustes on paljud inimesed pidanud oma senised käitumisviisid ümber mõtestama. Näiteks elustiili valdkonnas, mis on täna ühiskonnas aina rohkem kõneainet pakkuv teema. Erinevad elustiilihaigused on pikalt trooninud tervisemurede edetabeli tipus. Inimesed otsivad ja vajavad aina enam nõu, kuidas õigesti toituda, treenida ning organismi tugevdada

Arendame ettevõttes Elustiili äppi, mis pakubki just nendele küsimusele lahendusi. Kui varem olime oma tiimiga kaardistanud ja analüüsinud, milliseid funktsionaalsusi võiks rakendusel veel olla, siis olime nii mõnedki võimalikud variandid kõrvale lükanud, kuna inimestel oli välja kujunenud näiteks selged treeningharjumused, mida naljalt ei muuda – inimesed tahavad minna trenni spordiklubisse ja suhelda treeneriga näost näkku. Seda harjumust oli keeruline murda.

Nüüd lõi aga paarikuuline karantiin koduseinte vahele täiesti uue maailma ja sellega kaasnesid ka uued ootused trenni tegemiseks. Ja see esitas meile väljakutse.

Vaata tulevikku ja kaardista võimalikud stsenaariumid

Seega kui mõtled, et veel mõned kuud tagasi võis mõni toote või teenuse funktsionaalsus tunduda tarbija jaoks kasutu, võib see järgmisel hetkel olla väga mugav ja kasulik. Seetõttu on tuleviku olukordade kaardistamine väga hea ja kasulik võimalus, kuidas inimeste käitumisharjumusi ette ennustada.

Mis siis kui reaalsus ongi muutunud? Kuidas muutub seetõttu inimeste elustiil? Kuidas uues olukorras inimestele pakkuda midagi piisavalt väärtuslikku, mis ka tegelikult vajalik oleks ja tuge pakuks? Kui aeg on heitlik, tee kaardistust järjepidevalt, kuna olukord võib kiiresti areneda ja edasi liikuda.

Leia oma nišš

Elustiili äpi näitel häkkisime ideid, mida võiksid toitumishuvilised tervislikke elustiile pooldavad inimesed uues olukorras vajada. Terviseäppide maastik on ju rikkalik ning pakub lugematul hulgal erinevaid video- või pildijuhiste järgi tehtavaid treeninguid.

Kuidas leida see õige lähenemine ning mitte kopeerida turul olemasolevaid alternatiive? Leidsime, et kui inimesed on niigi terve tööpäeva arvuti ees, ei taha me neid trenni ajal helesinise ekraani taha silmi väsitama suunata. Samuti ei pruugi visuaalne selgitus alati treenijat harjutuste õigesti sooritamisel aidata.

Jõudsime audiotreeninguteni, mis võimaldavad treeneri jutu järgi harjutusi sooritada. Seda nii koduses treeningsaalis kui ka õues metsarajal ja ilma ekraani jälgimata. Tasub leida oma kindel ja veel turul katmata nišš, mis eristub, aga samas arvestab inimeste vajaduste ja hetkeolukorraga.

Julge küsida ja vastu võtta tagasisidet

Uue toote või teenuse arendaja väärtuslikuimaks tööriistaks on kasutajate tagasiside. Leia võimalusi, kuidas saada kiiret peegeldust ja testi, kas sinu toode-teenus potentsiaalses kliendis huvi ärataks. Tee valmis esialgne prototüüp, näita seda inimestele ja uuri, kas nad oleksid valmis kasutama, kas ka selle eest raha maksma?

Tagasiside põhjal saad esmase aimduse, kas tootel või selle uuendusel võiks lendu olla. Hea on saada tagasisidet, et kõik on hästi, kuid veel olulisem on konstruktiivne peegeldus, mis toob välja ka nõrgad kohad. Ole valmis kriitikat vastu võtma ja selle järgi edasi liikuma.

Audiotreeningute puhul tegutsesime kiirelt, leides treenerid ja tehes prototüübi. Küsisime kiiret tagasisidet esmalt oma enda ettevõtte töötajatelt, mis andis julgust funktsioon äpis avalikuks teha.

Ja lõpetuseks – ära armu oma ideesse liialt ära

Kui tekib lahe idee, ära armu sellesse liialt ära, vaid lihtsalt tegutse. Ei ole mõtet projekti meeletuid ressursse panustama hakata. Selle asemel piirdu kiiremate ja lihtsamate lahendusega (mida saab hiljem edasi arendada ja viimistleda).

Teisisõnu, kui kliendil on huvi, siis paku talle häid ja töötavaid, kuid lihtsaid lahendusi ning ära jää kinni sellesse, kas see või teine detail on ikka piisavalt hea ja lõpuni viimistletud. Kui klient tahab, siis rahuldub ta esmalt ka lihtsama lahendusega. Leia üles need early adpoter’id, kes on nõus su toodet või teenust esimeste seas kasutama.

Muutuste katalüsaatoriks ei pea olema ilmtingimata maailmamuutev pandeemia. Proovi näha keerulistes oludes võimalusi ning takistuste leidmise asemel küsi endalt hoopis, kuidas olukorda lahendada ja enda klientide jaoks positiivseks pöörata.

Igal juhul ära jää mugavalt loorberitele puhkama, kuna praegune aeg on näidanud, et miski pole kindel ning asjad võivad muutuda väga kiirelt.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.