Uudis

Kuidas Rahvusraamatukogu hot.ee oma arhiivi paneb ja kuidas seda hiljem näha saab

eesti_veebiarhiiv.jpg

Paar nädalat tagasi sulges sideoperaator Telia aastakümneid tegutsenud veebikeskkonna hot.ee. Koos keskkonna sulgemisega teavitati kliente hot.ee-s varundatavate kodulehtede peatsest sulgemisest. Lehed kaovad avalikust veebiruumist juba sel reedel (30. septembril).

Kuna serveriruumi jagas Telia hot.ee-sigale kasutajale vaid 10 MB jagu, tuli teenusepakkuja otsus paljudele üllatusena. Pärast uudise ilmsikstulekut tekkis sotsiaalmeediasarutelu eestlaste digikultuuripärandist ning selle jäädvustamisest.

Kuigi esmalt tundus, et kõik hot.ee-s loodud kodulehed kaovad 30. septembril ajaloo prügikasti, siis tänaseks on selge, et sisu arhiveeritakseEesti Veebiarhiivis.

Hot.ee kodulehed lähevad arhiivi

Eesti Veebiarhiivinäol on tegu Eesti Rahvusraamatukogupoolt hallatava digitaalse arhiivikoguga, kus jäädvustatakse mitmeid populaarseid veebilehti. Raamatukogu digitaalarhiivi osakonna juhataja Eva-Maria Artusi sõnul tuli hot.ee kodulehtede varundamise initsiatiiv nende poolt.

"Kuna teadsime, et kõikhot.eelehed kaovad avalikust internetist ning kuna Eesti Veebiarhiiv tegeleb Eesti veebisisu säilitamisega, võtsime Teliaga ise ühendust, et saaksime olemasolevad lehed arhiveerida," rääkis Artus.

Artusi sõnul oli Eesti Veebiarhiivi maht eelmise aasta lõpu seisuga 4,2 terabaitining käesoleva aasta mahud selguvad uue aasta alguses.

Raamatukogu kasutab arhiveerimisrobotit Heritrix, mis kogub talle ette antud aadressilt veebisaidi sisu koos kuvamiseks vajalike elementidega ja salvestab arhiivivormingusse. Salvestatud materjali kuvatakse veebilehitsejasWayback Machine’i tarkvara abil. Mõlema tarkvara looja on Internet Archive, mis on maailma suurim, 1996. aastast tegutsev veebiarhiiv.Hot.ee varundamine toimus 15. septembril.

"Eesti Veebiarhiiv täieneb iga päev. Valikulise arhiveerimisprotsessiga salvestame Eesti ühiskonnale ja kultuurile olulist veebisisu teemade kaupa ning suuremahulise arhiveerimisega püüame arhiveerida kogu Eesti olemasoleva veebisisu," rääkis Artus.

Mitte ainult hot.ee

Eelmise aasta lõpus arhiveeris Rahvusraamatukogusuures mahus Eestiga seotud veebilehti, seejuures ei piirdutud vaid .ee lõpuliste lehtedega vaid varundati ka muudel tippdomeenidel nagu .com ja .org asuvaid Eestiga seotud veebilehti.Järgmine samalaadne töö on plaanis tänavu novembris.

Olulisemate Eesti ühiskonda puudutavate sündmuste ja teemade puhul luuakse veebiarhiivierikogud, mis on seotudnäiteks valimiste või olümpiamängudega.Hetkel on käsil presidendivalimisi kajastava veebisisu talletamine.

Hiljuti talletatud hot.ee kodulehed on küll vaikselt Eesti Veebiarhiivi lisandumas, kuid avalikust veebiarhiivist on need kõigile kättesaadavad alles järgmiseaasta algusest. Ainsaks erandiks on Rahvusraamatukogusasuv autoriseeritud töökoht, kus saab Eesti digikultuuripärandiga tutvudajuba praegu.

Autoriseeritud töökohta näol on tegemistspetsiaalse arvutitöökohaga raamatukogu hoones, kust näeb piiratud ligipääsuga infot, aga ei saa seda endale ühelegi andmekandjale salvestada. Enne sisu avalikustamist avalikus veebiarhiivis küsib selle haldaja veebilehe omanikult selleks luba.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.