Kuidas seda teha: Gmailis saab nüüd saata isehävinevaid ja lisaparooliga avatavaid kirju

Uuendus läheb kõigile G Suite'i klientidele avalikuks 25. juunil

Google e-postiteenus Gmail sai uue võimalusena saata salajasi kirju, mille avamiseks võib lugejalt nõuda SMSiga saadetavat koodi, samuti saab kirjadele seada aegumistähtaja ning neid pärast saatmist tagasi kutsuda.

Geenius teeb ülevaate, mis režiim see täpsemalt on, kuidas töötab ja mida võimaldab.

Gmaili konfidentsiaalne režiim tuli beetasse tänavu märtsi alguses, kuid nüüd teatas Google, et 25. juunist muutub see avalikult kõigile kättesaadavaks ning on ka kõigile G Suite’i klientidele vaikimisi sisse lülitatud.

See tähendab, et organisatsioonid, mis kasutavad Google’i G Suite’i teenust ehk on Gmaili kasutajad äriklientidena, mitte @gmail.com aadressiga eraklientidena, saavad hakata seda võimalust kasutama.

Kes soovib seda juba praegu proovida, võib beetaversiooni kõigile kasutajatele oma organisatsioonis sisse lülitada (Admin konsoolis Apps -> G Suite -> Settings for Gmail -> User settings).

Põhimõtteliselt tähendab see, et tavalise e-kirja asemel saadetakse üle SMTP adressaadile lihtsalt link, kust saab reaalse kirja avada. Adressaat saab teate, et talle on saabunud konfidentsiaalne kiri ning seal on nupp, kust saab kirja avada.

Niimoodi peaks olema võimalik kirju saata nii oma organisatsiooni sees ja ka sellest välja, sest kuna kirjas on ainult link salajasele kirjale, ei tohiks olla vahet, millises teises süsteemis ja millise kliendiga saaja kirja loeb.

Samas täna hommikul, kui me seda testisime, ei jõudnud organisatsioonist välja saadetud kirjad kohale nii et küllap see selgub, kas tegu oli beetas oleva teenuse ajutise probleemiga või mitte ning kas väljaspoole saadetud kirjade puhul on siiski vaja, et addressaadil oleks Google’i konto, millega sisse logida.

Gmailis kirja koostades on tuleb koostamisakna all servas vajutada uuele lukuga ikoonile ning seejärel avaneb aken valikutega, kuidas ja kui salajast kirja täpselt saadetakse.

Näiteks saab valida, millise aja jooksul kiri aegub ja seda enam lugeda ei saa (hetkel 1 päevast 5 aastani) ning kirjale on võimalik külge panna ka nõue, et saaja peab enne kirja avamist sisestama talle SMSiga saadetava lisakoodi.

Sel juhul küsib Google enne kirja saatmist ka adressaadi telefoninumbrit ning meie testis toimis see ka Eesti numbriga edukalt.

Kui kirjaga on kaasas mõni fail, saab selle küll avada ja sisu vaadata, kuid seda ei saa salvestada ega printida. Samas vähemalt praegu ei ole võimalik panna konfidentsiaalse kirjaga kaasa muudetavaid faile nagu Office’i dokumendid, CSV ja nii edasi.

Kui saatja tahab kirja tagasi kutsuda, peab ta oma saadetud kirjade kaustast selle üles otsima ning vajutama tagasi kutsumise nuppu. Seejärel kaob ka adressaatide ligipääs kirjale.

Kui turvaline see uus lahendus on? Vastus on, et sõltub. Juurdepääsupiirangud töötavad ja vähemalt väga lihtsasti häkitavad ei ole, kuid samas ei piira miski saajatel teha kirjadest või sellega kaasas olnud failide sisust ekraanipilte või telefoniga pilte ja neid siiski edasi jagada.

Rohkem infot konfidentsiaalse režiimi kohta saab Google’i tugidokumendist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.