Kuidas Starship seaduseid teeb? 10 lobby-firma abiga ja peaaegu ilma ühegi vastuhääleta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Starship

“Ma arvan, et oleme vist ainus Eestist sirgunud firma, mis nüüdseks on omandanud USA eduka lobby oskused,” ütles Starshipi ärijuht Allan Martinson. Eesti pakiroboteid arendav firma on nii edukas, et nende algatatud seadused on üle Ameerika vastu võetud ilma, et sellele üldse keegi vastu hääletaks või on vastuhääled üksikud.

Süstemaatiline töö osariikides

“Milliste osariikidega me töötame võib näida juhuslik, aga tegelikult ei ole,” rääkis Martinson Geeniusele. USA osariikide parlamendid on tema sõnul väga erinevad, näiteks on mõnedel istungjärgud vaid paar kuud aastas, mõned on püsivad sessioonid, mõned on kuberneriga vaenujalal. “Seega on selle protsessi manageerimine üsna peen kunst.”

Starship liigub USA-s osariik osariigi järel, kirjeldas Martinson, kuidas firma regulatiivset tööd haldab. Sel aastal töötab firma kuue osariigiga. Seadused on juba vastu võetud Virginias ja Idahos, lõpusirgel Floridas, Martinsoni sõnul käib töö Wisconsinis ja Ohios. “Lisaks sellele töötame nendes osariikides, kus meil veel seadusandlikku protseduuri pole, otse linnavõimudega. Nii on meie robotid tänavatele lubatud Californias Redwood Citys, San Carloses ja Sunnyvales, töö käib Texases Austiniga ja mitmete muude linnadega.”

Sama tööd nagu USAs teeb firma ka Suurbritannias, Saksamaal ja Eestis.

Loe ka: Starshipi süüdistatakse USAs seaduste oma kasuks kujundamises

Starship leiab senaatorite või rahvaesindajate hulgast seadusandluse võimalikud sponsorid, kes projekti sisse annavad. Tavaliselt on tegu tehnoloogia- või isesõitvate autode entusiastidega. “Näiteks seaduseelnõu Floridas sisse andnud Jeff Brandes või Washingtonis sama teinud Mary Cheh on mõlemad varem algatanud ka isesõitvate autode eelnõud,” tõi ta näite.

Abiks 10 lobby-firmat

“Tavaliselt palkame ka kohaliku lobby-firma,” ütles ta. Hetkel kasutab Starship üle maailma kümne lobby-firma teenuseid, mis tegutsevad erinevates riikides ja USA osariikides.

“Starshipi juhtkonnas koordineerin lobby-alast tegevust mina, meie USA avalike suhete alast tegevust koordineerib David Catania, Suurbritannias Lembit Öpik,” rääkis Martinson.

Lobby-firmade abiga töötatakse välja eelnõud, mis on üksteisele väga sarnased, tavaliselt 2-3 lehekülje pikkused. Need eelnõud reguleerivad robotite teeületusi, vastutust, kindlustust ja annavad õiguse robotil kõnniteedel sõitmiseks koos vastavate piirangutega.

Kõva saavutus polariseerunud USAs: vastuhääli pole

Tavaliselt võtab seadusloome protseduur USAs aega 1-4 kuud, mille käigus läbib eelnõud mitmeid komisjone, käib läbi hääletuse osariigi seadusandva kogu mõlemas koja, siis kirjutab kuberner seadusele alla. Mõnikord teeb kuberner märkusi, näiteks soovis Virginia kuberneri kontor täpsemat kirjeldust robotil oleva operaatori kontaktandmestiku suuruse kohta.

“Seni on kõik me seadused läbi läinud ilma, et sellele üldse keegi vastu hääletaks või siis on üksikud vastuhääled. See on nüüdses polariseerunud USAs väga eriline. Tundub, et armsad robotid ühendavad nii vabariiklasi kui demokraate,” ütles Martinson.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.