Küsitlus: milline linnapeakandidaat on nõus sinu koju kiire interneti toomise kinni maksma?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Züleyxa Izmailova. Foto: Erik Prozes, PM Scanpix

Eestis on hetkel käimas projektid, mis lubaksid kiire optilisel kaablil põhineva lairibaühenduse viia iga koduni: Harjumaal ja Tallinnas Digimaa, Pärnumaal Digitee, Järva-, Lääne- ja Raplamaa Digikond ja Saaremaal Digisaar.

Kõigi projektide mõte on toetada majapidamiste liitmist kiire lairibaühendusega. Endi taskust kogu liitumist makstes võib see küündida majapidamise kohta tuhandetesse eurodesse, eelnimetatud projektid lubavad inimese enda liitumistasu hoida 300 euro juures.

Geenius küsis kohalike valimiste eel erakondade Tallinna linnapeakandidaatide käest, kas kohalik omavalitsus peaks selle summa kohaliku elu arenguks ja ääremaastumise ärahoidmiseks kas täielikult või osaliselt katma?

Keskerakond: linnas pole see raha suur, toetama peab hõreasutustust

Keskerakonna Tallinna linnapeakandidaat Taavi Aas vastas, et see lairibaprojekt ei ole tiheasustusaladel nagu linnades kuigi kulukas. Tallinnas on linn toetab neid projekte osaliselt paikades, kus asustus hõredam – Pirital ja Nõmmel.

Reformierakond: tulevik on siiski mobiilis, mitte juhtme otsas

Reformierakonna linnapeakandidaat Kristen Michal arvab, et tulevik on siiski pigem mobiilne, mitte juhtme otsas. “Kus on toimiv turg teenusepakkujate osas, seal pole avalikul sektoril muud asja, kui teha ühenduste loomine odavamaks. Seda ka majandusministeeriumi ja riigikogu koostöös tegime seadust muutes.”

“Kus on turutõrge – ei teki kvaliteetseid ühendusi, saab KOV või riiklik programm, olla kiire ühenduse paigaldamise osaliseks rahastajaks. Võimalused ühiseks taotlemiseks on juba täna olemas,” märkis ta. Michal lisas, et kui selgub liitumise maksumus lõpptarbijale, siis täpse maksumuse ja vajaduse selgumisel saab ta anda ka täpsema arvamuse.

Sotsid: toetame

Sotsiaaldemokraatide Tallinna linnapeakandidaat Rainer Vakra ütles, et kindlasti on mõistlik projekti toetada ja seda ka pealinnas. Kuidas, kui palju ja kellele, ta ei täpsustanud.

IRL: “viimase miili” kulude katmises osalegu inimene ise ka

IRL-i linnapeakandidaat Raivo Aeg märkis, et nii Tallinn kui ka terve Eesti peavad olema konkurentsivõimelised, mitte ainult oma riigi sees, vaid ka lähiümbruse riikide hulgas.

“Arenenud taristu, mille alla käib ka kiire internet, on seetõttu väga oluline. Isiklikult olen seisukohal, et “viimase miili” kulude katmisel on mõistlik kaasata ka lõpptarbija. Ka täna on igasugused liitumised tasulised, olgu tegu siis elektri, vee või muu teenusega. Iseasi on hinnas ja see peab olema inimesele taskukohane. Siin on omavalitsustel võimalus läheneda peredele personaalselt ja arvestada nende vajadust ja maksevõimet,” rääkis Aeg.

EKRE: riik annab võrgu tasuta suurfirmadele, peaks hoopis inimesi toetama

EKRE Tallinna linnapeakandidaat Martin Helme lausus, et selle projektiga on seotud väga palju küsitavat. “Riik ehitab võrgu välja ja plaanib seda siis praktiliselt tasuta ära anda telekommunikatsiooni ettevõtetele, kes hakkavad sellelt tulu saama. Me ei pea seda vastuvõetavaks. Lisaks jääb projekt pooleli, st just see viimane ots jääb õhku rippuma. Oleks loogiline, et ka selle viimase lõpu organiseerib riik, kes nagunii suure kulu kannab ja kellel on selleks olemas võimalused,” märkis ta.

“Eri omavalitsused on väga erineva finantsvõimekusega, ma ei usu, et lihtsalt käsukorras tekib paljudel võimekus taolist kulu endale võtta. Sõltumata sellest, kuidas asi lahendatakse, on oluline, et see toimuks õiglaselt ja ausalt, st et ei juhtuks nii, et osad peavad ise välja maksma, teised saavad kuidagi n-ö tasuta,” rääkis Helme.

Jüri Mõis: seda kinni maksta pole õige

Savisaare Valimisliidu ja Tegusa Tallinna esindaja Jüri Mõis märkis, et see on riiklik teema. “Kui liitumistasusid tarbijale doteerida, siis riiklikest regionaalarengu summadest. Põhimõtteliselt ma selliste summade kinnimaksmist õigeks ei pea. Inimestel on vabadus valida elukohta ja kui on huvi olla infotulvas, siis peaks sellega arvestama ka elukoha valikul,” lisas Mõis.

Vabaerakond: see raha peab olema riigieelarves

Vabaerakonna aseesimees Jaanus Ojangu lausus, et see peaks olema riigi regionaalpoliitika osa ja selle summa peaks leidma riigi eelarvest, mitte seda taaskord veeretama omavalitsuste kraesse.

Rohelised: omavalitsused peaks toetama

Eestimaa Roheliste Tallinna linnapeakandidaat Züleyxa Izmailova rääkis, et lairibaühendus ei hoia ääremaastumist ära, kuid võrdsete võimaluste jaoks on hea internetiühendus muidugi teretulnud ning omavalitsused võiksid selle tulemisele kaasa aidata osalise või täieliku toetuse näol.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.