Laine Randjärv: mänguõiguste andmisel tuleb lähtuda tervest talupojamõistusest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES/SCANPIX

Eesti arvutimängu kommuunis on tekkinud vaidlus pärast tarbijakaitseameti hoiatust, mille järgi ei tohiks alaealised üritustel osaleda. Riigikogu kultuurikomisjoni esimehe ja reformierakondlase Laine Randjärve sõnul ei saa kõiki asju õigusselgusega ära seletada. Siinkohal on ilmselgelt mängus see, kuidas me oma lapsi kasvatame ja milliseid väärtusi me neile õpetame.

“Olen liberaalse maailmavaate pooldaja ning kõiki asju pole võimalik paragrahvide ja seadusloomega ära seletada. Kui me räägime kasvatusteadusest ja sellest, kuidas lapsi kasvatada ning milliseid väärtusi neile õpetada, siis tuleb lähtuda tervest talupoja mõistusest. Me ei vaata ju kodus koguaeg seaduseraamatusse, et kuidas käituda, vaid kasvatame oma lapsi südametunnistuse järgi,” selgitas Randjärv, kas alaealiste osalemine avalikel mänguüritustel peaks olema seadusega reguleeritud.

Tema sõnul võib iga hea muutuda halvaks, kui sellega halvasti ringi käia. Kui mingid arvutimängud võivad teatud vanuses või teatud koguses inimesi ja oskusi arendada, kuid kui nad on väärtuspõhiselt siiski ebaturvalised ja meie vaimsust kahjustavad, siis peaksid täiskasvanud alaealistele märku andma, et nad ei osaleks ühel või teisel mänguüritusel. Ka kinodes on 12-18 aasta vanustele mingid piirangud. “Võime mõelda, et terve mõistusega inimene vaatab filmi ja ei peaks sealt saama mingisugust mõjutust, aga noored on välja kujunemata ja nad on ka väga erineva kasvatusliku taustaga,” lausus poliitik.

“Kui täiskasvanud inimene tunneb, et tegemist on problemaatilise sisuga mänguga ja ütleb, et lapse arengu seisukohast on parem, kui ta ei osale selles – siis see ei ole ju keelamine, vaid see on pigem kasvatuslik lähenemine ja sellest tuleb lähtuda. Kas me tahame talle õpetada n-ö head läbi mingisuguse halva või hirmu kogemuse, iga lapsevanem valib selle ise. Leian, et on väga halb, kui me lähtume ainult sellest, mis on paberile kirjutatud,” kõneles reformierakondlane.

“Isegi, kui mingi konkreetne regulatsioon on olemas, siis peame lähtuma olukorrast, inimesest, tervest mõistusest ja sadade aastate pikkusest kasvatuse kogemusest. Kui sellele toetuda, siis pigem ei eksi – paragrahvi annab alati paremale ja vasakule väänata,” rääkis Randjärv.

Vanemad vastutagu, et liiga noored ei osaleks mänguüritustel

See, et noored ei osaleks arvutimängude üritustel on vanemate vastutada ning korraldajad peavad järgima lastekaitseseadust, mis piirab alaealise liikumisvabadust, märkis IRL-i riigikogu kultuurikomisjoni liige Viktoria Ladõnskaja.

“Minu laps on veel sellisteks arvutimängudeks liiga noor, aga ma ei lubaks tal mängida vägivaldse sisuga mänge,” lausus Ladõnskaja. “See on koduse kasvatuse ehk lastevanemate ja arvutimängude ürituste korraldajate vastutusala, et liiga noored ei osaleks nendel üritustel,” lisas ta.

“Korraldajad peavad järgima lastekaitseseadust, mis piirab alaealise liikumisvabadust ja lisaks sellele pääsevad üritustele alla 16. aastased vaid koos täiskasvanud saatjaga. Oluline on avatud koostöö kõigi osapoolte vahel,” selgitas poliitik.

Täiendatud 12.05.2017 10:35 Viktoria Ladõnskaja kommentaariga.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.