Uudis

Leedu tuvastas Hiina telefonidest mitu turberiski, aseminister soovitab telefonid minema visata

Leedu kaitseväelane.Foto: Leedu välisministeerium

Leedu kaitseministeeriumi alla kuuluv küberturbekeskus (NKSC) avaldas eile põhjaliku uurimise, mille kohaselt tuvastati Huawei ja Xiaomi seadmetel neli küberjulgeoleku riski. 

NKSC sõnul on võimalik, et Xiaomi seadmetes piiratakse sõnavabadust, kuna Leedus müüdavatele antud tootja seadmetele edastati aeg-ajalt nimekiri sõnadest või fraasidest, mida peaks telefon tsenseerima. 

Xiaomi telefon tsenseerib “Tiibeti vabastamist”

NKSC uuris lähemalt kolme Hiina tootja telefoni, mida on viimase aasta jooksul Leedus müüdud – OnePlus 8T 5G, Huawei P40 5G ja Xiaomi Mi 10T 5G. Uuringut tutvustades ütles asekaitseminister, et need telefonid valiti välja seetõttu, et rahvusvaheline üldsus on leidnud, et just need telefonid varitsevad endas küberjulgeoleku riski. 

Kolmest väljavalitust ei leitud probleeme vaid ühel – OnePlus 8T 5G. Xiaomi puhul toodi suurima riskina välja sõnavabaduse piiramine. Telefonist avastati salajane tarkvara, kuhu on laetud üles 449 erinevat fraasi või sõna, mida peaks telefon tsenseerima. Näitena tõi NKSC välja fraasid “Vabastage Tiibet”, “Ameerika Hääl”, “Demokraatialiikumine”, “Elagu Taiwani iseseisvus” jne. 

Kuigi telefoni olla säärane tarkvara laetud, ei olnud see Leedus ega Euroopa Liidus aktiveeritud, kuid seal oli olemas funktsioon, mis võimaldab seda distantsilt aktiveerida ilma kasutaja teadmata. 

Lisaks leiti, et Xiaomi telefonist võimalik isikuandmete lekke oht kuna Xiaomi pilveteenuse kasutamise puhul saatis telefon salajase sisuga krüpteeritud SMSi. Eksperdid ei suutnud sõnumi sisu lahti muukida ning seetõttu leitakse, et see on potentsiaalne oht isikuandmete turvalisusele. 

Huawei puhul tuvastati, et kui kasutaja otsib tootja ametlikust äpipoest mõnd rakendust, kuid ei leia sellele vastet suunatakse ta kolmanda osapoole äpipoodi, milles olevad äpid on alatihti nakatunud pahavaraga. 

“Meie soovitus on mitte osta uusi Hiina telefone ja juba ostetud telefonidest peaks võimalikult kiiresti vabanema,” ütles Reutersi kohaselt asekaitseminister Margiris Abukevicius ajakirjanikele raportit tutvustades.

Leedukate raport on leitav siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.