Uudis

Leke: Eesti firma avaldas loata isikuandmeid

Eesti domeenide registripidaja Spin Tek avaldas loata isikuandmeid, millele firmal oli tehniline ligipääs. Leke puudutas neid .ee-lõpulisi domeene, mille olid registreerinud eraisikud.

Eesti interneti sihtasutus (EIS) asus asja uurima pärast seda, kui Geeniuse portaal Diktor kirjutas eile tallinnatv.ee domeeni registreerinud isikust.

Diktori ajakirjanik otsis heausklikult taustainfot domeeni võimaliku kaaperdaja kohta ja avastas, et Spin TEKi veebilehel oli päringuvorm, mis avaldas, milline eraisik domeeni on registreerinud.

Tehniliselt on tegu kahe eraldi andmebaasiga, mille Spin TEK antud juhul segamini ajas ja sellega loata andmeid avaldas.

Avalikuks kasutuseks on EIS üles seadnud päringuteenuse, kust näeb, kes mõne domeeni registreerinud on. Andmeid näidatakse avalikult ainult juriidiliste isikute kohta, eraisikute puhul mitte. Erand tehakse ainult juhul, kui inimene on ise andnud nõusoleku, et tema andmed on avalikult nähtavad.

Ent Spin TEK ei kasutanud avalikku andmebaasi. Firmal on akrediteeritud registripidajana tehniline ligipääs ja võimalus teha päringuid otse .ee registrisüsteemi andmebaasi. See on koht, kus on täielikult kõik andmed Eesti domeenide kohta. Just seal olevaid registreerijate nimesid firma oma veebilehel täiesti avalikult ka iga päringu peale näitas.

“Sellisel viisil ei ole registripidajal EISiga sõlmitud lepingu alusel õigus avaldada ilma õigusliku aluseta kolmandatele isikutele domeeni registreerija andmeid,” teatas EIS täna.

Spin TEK on praeguseks päringuvõimaluse sulgenud. Oleme küsinud Spin TEKilt andmete loata avaldamise kohta kommentaari ja avaldame selle esimesel võimalusel.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.