Uudis

Lennuaken selge: tudengisatelliit ESTCube-2 viiakse kosmosesse 2022. aasta teises pooles

ESTCube-2 lennutatakse juba üsna varsti orbiidile.Foto: ESTCube

Täna tutvustati Tõraveres Tartu Ülikooli observatooriumis Eesti tudengi sihtasutuse satelliidiprogrammi ESTCube-2 satelliidi lennumudelit, missiooni ja kosmosesse saatmise ajakava.

ESTCube-2 viiakse orbiidile Prantsuse Guajaana kosmodroomilt Vega-C raketimissiooni VV22 pardal. Vega-C lennuaken on 2022. aasta augustist kuni detsember, ehk siis millalgi selles vahemikus läheb kosmosesse ka ESTCube-2. Kindel on see, et 14. juunil lahkub ESTCube-2 Eestist Tšehhisse, kus hakatakse seda kinnitama raketi külge.

Jõudes orbiidile on satelliidi esimene missioon voltida lahti tiivad ja antennid, peale mida üritatakse kohe luua ühendust maa jaamaga Tõravere observatooriumis. “Need saavad olema kõige pingelisemad minutid, sest siis näeme, kas satelliit jõuab elusalt kosmosesse” selgitas pressiesindaja Karl Vilhelm Valter.

Kui satelliit on orbiidile jõudnud, algab missiooni teise faas, mis koosneb korrosioonitestimisest, et hinnata teatud materjalide sobivust kosmoseehituseks ja maavaatlusest. Kaks kaamerat on suunatud maapinnale ja pildistavad maapinda infrapuna ja punase spektri osades. Hinnatakse eluslooduse olekut, näiteks saab koostada raporti Eesti metsade olekust. Teine faas kestab poolteist aastat.

Kolmas faas on eksperiment, mis ESTCube-1’l ei õnnestunud ehk plasmapidur, mis asub satelliidi ninas. Koonuse seest lastakse välja väike metallkuulike, millele on kinnitatud õhuke metallniit. Kui see niit laadida negatiivse laenguga, siis saab ta hakata ennast pidurdama. Plasmapidur võiks olla oluline alternatiiv selleks, et väikesatelliite kosmosest alla tuua. “Kui see töötab, siis kümne aasta pärast on see väikeste satelliitide puhul sama kohustuslik lisavarustus kui autodel õhkpadjad,” ütles Valter.

ESTCube-2 satelliiti saad lähemalt uurida videost siit:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.