Segadus neljanda mobiilioperaatori ümber: Levikom väitis IT-ministrile, et Eesti mobiilsideturule siseneb uus tegija

Levikomi juht Peep PõldsammFoto: Hans Lõugas

IT-ministri Raul Siemi sooviga avada Eestis kolme 5G võrgu asemel neli on päri vaid Levikom, mis on selle nimel suurt lobitööd teinud. Kirjas ministrile tõi ettevõte välja, et sellisel juhul siseneb Eesti mobiilsideturule uus tegija.

Täpsustavas kommentaaris väitis ettevõtte juht aga Geeniusele, et midagi sellist nende kiri ei sisalda ning nende sõnastuse mõte ei olnud kindlasti selles, et Eestisse tekiks neljas mobiilsideoperaator.

Levikom räägib ministrile üht ja meile teist juttu

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siemile (EKRE) saadetud kirjas tõi Levikom välja, et 5G sagedusloa neljaks jagamisel siseneb mobiilsideturule neljas tegija. Kes see neljas on, seda kirjas ei öeldud ning kirjast ei loe ka üheselt välja, et Levikom oleks ministrile andnud mõista, et nad pidasid end silmas.

Kuigi kirjas seisab mustvalgelt “nelja sagedusloaga konkursi puhul siseneb turule uus tegija, kes ei tegutse Eesti mobiilsideturul” ütles Levikomi juht Peep Põldsamm Geeniusele täpsustavas telefonikõnes, et midagi sellist ei saa kirjas olla, kuna Levikom räägib 5G-st, mitte mobiilsidest.

Kuvatõmmis Levikomi saadetud kirjast IT-minister Raul Siemile.Foto: kuvatõmmis

Põldsamm arvas esialgu ekslikult, et ajakirjanik räägib Levikomi nimel täna ajakirjanikele saadetud pressiteatest, mille osas võisid pressiesindajad tema sõnul eksida. 

“Olles üles ehitanud kolm mobiilifirmat ja neli mobiilivõrku ei usu ma, et keegi kohalik tegija või turule siseneja tuleks mobiilsideteenuse fookusega turule. Lihtsam oleks pankrannikult alla hüpata. Aga mine sa tea, ettevõtetel võivad olla väga pikaajalised plaanid või midagi taolist. Mürki ei ole ma valmis sellepeale võtma aga see on ülimalt ebatõenäoline, et mobiiliturule keegi täna Eestis tuleks,” ütles Põldsamm.

Põldsamm kinnitas Geeniusele korduvalt, et nende sõnastuse mõte ei olnud see, et mobiilsideturule siseneks neljas tegija. Ettevõtja ei vastanud üheselt arusaadavalt, kas saadavad ministrile uue kirja, milles soovivad edastatud tagasiside osas parandusi või muudatusi teha.

“Mida ma teie arvates tegema pean? Kas kutsun Levikomi osanike koosoleku kokku, teeme aktsionäride kiirkoosoleku kuna kuivõrd mingisse kirja sai äkki juhuslikult kirja pandud peame nüüd ettevõtte strateegiat muutma kiiresti, kuna oleme selle kirja ja lubaduse justkui saatnud. See onju nonsense,” esitas Põldsamm ajakirjanikule telefonivestluse käigus retoorilise küsimuse.

“Kas keegi siseneb või ei sisene mobiilsideturule ma ei tea. Mina saan rääkida Levikomi nimel ja mis on meie plaanid, mida me oleme koguaeg seletanud. Oleme väga selgelt öelnud, et mobiilsideteenuste turule meie ei kavatse tulla vähemalt tänase päeva seisuga. Turg on täis ja väga väike. Väga tugevad ja korralikud teenusepakkujad ning teenus on peaaegu hea. Hinnad tunduvad Euroopa parimad,” lisas ta. 

Tele2 ei taha 5G võrku ise üldse ehitada

Kuigi Tele2 ja Telia nimel edastas Eesti infotehnoloogia ja kommunikatsiooni liit (ITL) IT-ministrile arvamuse juba ära saatsid mõlemad operaatorid veel kirjad ka eraldiseisvalt. Telia arvamus ühtis suuresti ITLi kirjas olnud, kuid oli teisiti sõnastatud.

Ainsa erinevusena ITLi arvamusest tõi Tele2 juhatuse liige Taivo Kendla välja, et uue konsultatsiooni käigus tuleks põhjalikult analüüsida ka ühe operaatorineutraalse 5G sidevõrgu rajamise plusse ja miinuseid. Sama seisukohta on Tele2 väljendanud mullu septembris ning ka detsembris. Teised operaatorid on selle idee aga maatasa teinud.

Sarnaselt ITLi kirjale leiavad Tele2 ja Telia eraldi saadetud kirjades, et konkursi tingimuste muutmiseks on vajalik läbi viia täismahus avalik konsultatsioon ning erinevate variantide analüüs. Just see punkt on ainus, mille osas on Levikom ministriga erimeelt. Kõigi muude muudatustega on 5G teemal lobitööd teinud Levikom ministriga päri.

“Levikom toetab konkursi läbiviimist 3410-3800 MHz sagedusalas võimalikult kiiresti, ilma kogu avaliku konsultatsiooni protsessi uuesti läbimata,” seisab Levikomi kirjas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.