Levikomile meeldib konkurentsiameti 5G seisukoht, kuid Tele2 ei ole sellega rahul

Telia avab täna 5G-võrgu, aga mitte päris veel õigel kujul.Foto: Scanpix

Konkurentsiamet avaldas täna seisukoha riigi korraldatud 5G sagedusalade konkursi osas. Amet leiab, et senise lähenemise asemel, kus jagatakse välja kolm sagedusriba, peaks load panema oksjonile väiksemate plokkidena.

Ameti seisukoht on meeltmööda Levikomile, kuid Tele2 konkurentsiameti pakutud lahendust ei poolda. Elisa leiab, et ameti seisukohas on otse viidatud ka Levikomile, kel ei pruugi olla soovi omandatavat luba kasutada. Oleme pöördunud kommentaari saamiseks ka Telia poole.

Ameti sõnul on nii 5 või 10 MHz kaupa sageduslube välja antud teistes Euroopa Liidu riikides. Konkurentsiamet analüüsis 5G sagedusalade konkursi Levikom OÜ avalduse alusel, kes kaebas 5G konkursi ka kohtusse. Kohtuotsusest tulenevalt on sageduslubade konkurss praegu peatatud.

Levikom on 5G-st endiselt huvitatud

Levikomi tegevjuhi Peep Põldsammi sõnul on nad konkurentsiametiga päri ning loodavad, et konkurssi korraldav majandus- ja kommunikatsiooniministeerium võtab neid kuulda.

“Meie seisukoht on (ameti seisukohta – toim.) väga pooldav,” ütles Põldsamm.

Küsimuse peale, kas Levikomil on kavas võtta konkurssist osa ka siis, kui sel tehakse ameti tehtud soovitused sõnas Põldsamm, et see on väga meelevaldne, kui nüüd peaks arvatama, et Levikomi huvi 5G osas peaks nüüd ära kaduma.

Tele2: Levikom eksitab meediat ja konkurentsiametit isikliku kasumi teenimise nimel

Tele2 Eesti juhi Chris Robbinsi sõnul nad konkurentsiameti pakutud lahendust ei poolda ning leiavad, et 5G sagedusloa 10 MHz ühikuteks jagamine ei saa tehniliselt toimida.

“Tehnilise järelvalve ameti algne lahendus sobis võrkude ehitamiseks väga hästi. Levikom eksitab meediat ja konkurentsiametit isikliku kasumi teenimise nimel. Keegi maailmas ei saa avada 5G võrku 10 MHz vahemikus. Sellist tehnoloogiat pole olemas. Eesti-suurusel riigil oleks kasulikum ja targem ehitada 3-4 kattuva võrgu asemel üks võrk, mida kõik 5G-d pakkuvad ettevõtted saaksid kasutada,” ütles Robbins.

Tele2 juht peab seda oluliselt säästlikumaks ning jagamine toob klientidele oluliselt madalama hinna ja suurema katvuse. Ta lisas, et selline sageduste viilutamine tõstab kulusid ja pole kliendisõbralik.

Elisa: amet tegi ilmse viite Levikomile

Elisa Eesti juht Sami Seppänen leiab aga, et konkurentsiameti esitatud seisukohtadega saab vaid nõustuda, sest erinevate variantide kaalumine on ainuõige viis Eesti tarbijate huvides parima sagedusjaotuse leidmiseks.

“Muuhulgas märgitakse ära alternatiivsete jaotuste puhul oluline oht, kus kallim loa maksumus kandub üle sideteenuste hinda. Kuna praegune turukonkurents võimaldab eestlastel kasutada Euroopa Liidu üht soodsaimat andmesideteenust, käiks taoline areng Eesti tarbijate huvidele valusalt vastu,” ütles ta.

Seppäneni sõnul on kokkuvõtvalt on arusaadav ja mõistetav, et konkurentsiamet annab soovitusi, ent võtab sagedusala korralduse osas neutraalse positsiooni, sest sagedusala korraldus ei ole nende vastutusala.

“Ent seisukoha võtmist initsieerinud Levikomi avaldust silmas pidades on vast kõige tähtsam fakt, et konkurentsiamet ei tuvastanud ühtegi majandusministeeriumi poolset konkurentsitingimuste või muud rikkumist ega konkurentsiprobleemi, samuti ei antud konkreetset käitumisjuhist,” lisas Seppänen.

“Mis puudutab Levikomi, siis võttes arvesse viimasel ajal ilmunud uudiseid nende ebaregulaarset arvete ja isegi töötajatele palkade maksmist, on konkurentsiameti poolt tehtud ilmne viide ka neile lõigus (lk 2), kus öeldakse, et kõik teoreetilised pakkujad ei kavatsegi tegelikult omandatavat luba kasutada, vaid võivad soovida seda osta edasimüümise eesmärgil. Olukord, kus spekuleerija tõttu jääksid kaotajaks Eesti inimeste huvid, oleks nigel,” lisas ta

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.