Lükkame Raekoja platsi kuuse ümber: politsei peab kantseldama Facebookis libaüritustega naljatavaid noori

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Mõned aastad tagasi kukkus Tallinna Raekoja platsi kuusk ilma Facebooki ürituseta ümber. Foto: Postimees/Scanpix

Facebookis võib viimasel ajal kohata ohtralt erinevaid libaüritusi, millest mõned on humoorikad, aga teistega peab tegelema politsei. Endine veebipolitseinik ning praegune politsei- ja piirivalveameti sotsiaalmeedia ja veebiturvalisuse valdkonna eestvedaja Maarja Punak märgib, et kuigi osad neist võivad tõesti humoorikad olla, siis toovad mitmed politseile kaasa ka lisatööd.

“Erinevad üleskutsed saab jagada ohututeks ja ohtlikeks. Neid on tehtud kogu aeg, kuid novembrikuine pime vihmane aeg tekitab õhtuti rohkem vaba aega erinevate tegevuste ja sealhulgas ka tobeduste väljamõtlemistele,” lausus Punak.

Esimene omalaadne üritus, millega Punak ise aastaid tagasi tegelema pidi, oli Tartumaal üks avalik sünnipäevakutse tulla järve äärde jooma ja tähistama kutsuja 16-aastaseks saamist.

“Kui ma andsin korraldajale teada, et tuleme politseist ka tema sünnipäevale, siis ta jagas seda infot ning Facebooki ürituse osalejate arv tõusis järsult,” märkis Punak. “Meie pidasime sõna ja märgitud alguse ajal läksime ka kohale. Kahjuks peale patrullpolitseinike, sünnipäevalapse ja tema ühe sõbra keegi järve äärde ei tulnud, kuigi registreerunuid oli sadu,” rääkis ta.

Ohtliku üleskutsena meenub Punakule ka Tallinna suure ostukeskuse dekoratiivse muna postamendilt mahalükkamise üritus. “Esiteks oli oht, et hävitatakse keskuse vara, teiseks võinuks keegi selle tegevuse käigus viga saada. Politsei andis üleskutsujatele teada, et selline üleskutse ei ole sobilik ning keskuse turvateenistus oli valmis sekkuma, kui ürituse alguse aeg kellaajaliselt saabus,” ütles ta.

Lisaks eelnevale on tehtud ka muid sobimatuid üleskutseid, näiteks üleskutse saata Kurtide Liidu Facebooki gruppi helisalvestisi.

Mis teeb ohtlikust ja sobimatust just selle?

Punak märkis, et oluline on see, et kui üleskutses viidatakse kellelegi liiga tegemisele või vara hävitamisele, siis politsei igal juhul soovib üleskutse tegijatega vestelda ja selgitada välja, kas kõik saavad ikka võimalikest tagajärgedest üheselt aru.

Samuti võtab politsei ühendust noortega, kes plaanivad teha suurt avalikku kogunemist, olgu selleks siis mistahes eesmärk.

“Avalikud üritused tuleb eelnevalt kohaliku omavalitsusega kooskõlastada ning seoses sellega on kutsujatel-korraldajatel ka nimekiri kohustustest, millega tuleb enne üritust ja ürituse ajal arvestada,” ütles Punak.

Siiski leidis Punak, et mõnes mõttes sellised üleskutsed liidavad inimesi. On võimalik kuuluda mingisse gruppi, mis käitub sarnaselt inimese enda soovidega. On võimalik osaleda ühises ettevõtmises.

“Olgu siin näiteks kasvõi Facebooki grupp „Kas see kurk saab rohkem fänne kui Edgar Savisaar?“, mis oli omamoodi humoorikas ettevõtmine, millega liitus üle 48000 inimese,” ütles ta.

Keegi juttu?

Kui vaadata praegu gruppe, millel on palju liikmeid, siis pimedate sügiskuude tulemisega on Punaku sõnul märgatavalt kasvanud postituste “keegi juttu?” tegemised. “Üksinduse tunne võib viia selleni, et kuskile kuulumise eesmärgil tehakse midagi, mida ise heaks ei kiideta. Olgu selleks siis kas või internetituttavatega ühiselt koolist popitamine,” lausus ta.

“Kuigi omavahel päriselt ei kohtuta, siis ühine tegutsemine ja tulemuste omavaheline arutlemine on noortele oluline. Väga kurb, vastutustundetu ning ohtlik on see aga siis, kui üleskutsed on seotud enesevigastamisega. Kahjuks on ka neid ette tulnud,” lisas Punak.

Ei aita interneti äravõtmine

Rumalates ja ohtlikes üleskutsetes osalemise vastu ei aita interneti äravõtmine, see võib pigem avaldada vastupidist tulemust, nentis Punak.

“Ennekõike tuleb just praegu, kui on pime ja kõle aeg ning lapsed kasutavad sotsiaalmeediat veelgi rohkem kui varem, lastevanematel olla enda laste jaoks olemas ja päriselt tunda huvi, kuidas neil läheb. Samuti sõpradel.”

“Siinkohal polegi nii määravaks vanus, sest üksildasena võivad tunda end kõik inimesed. Võimalusel saage kokku või helistage üksteisele, pange paika jõuluaegseid trehvamisi, et oleks, mida oodata,” lisas Punak.

Avalikest registreerimata üritustest või ka kuskil grupis tehtud üleskutsetest ei ole Facebookis võimalik head ülevaadet saada ja seetõttu paneb Punak inimestele südamele, et kui keegi märkab mõnda ohtlikku üleskutset, siis kindlasti andke sellest teada veebikonstaablitele, piirkonnakonstaablile või õhtusel ajal 112-le.

Mida noored Facebookis teevad?

Viimasel ajal on Facebookis näha saanud näiteks järgmisi libaüritusi:

  • Lükkame Toompeal Jüri ratta ümber
  • Laseme üheskoos mata eksami üle
  • Lükkame Raekoja platsi jõulukuuse ümber
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.