Ma ostsin endale Instagrami mõnekümne euro eest 10 000 jälgijat: kas olen nüüd kuulus?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tänapäeval ei saa enam Instagrami sirvida, ilma et mõni kuulsus, või wannabe kuulsus, tahaks sulle müüa mõnd imetoodet. Kurat! Ma tahan ka raha saada selle eest, et teen ühe postituse.

Kuna ma piisavalt lahe pole, et mind kümned tuhanded inimesed sotsiaalmeedias vabatahtlikult jälgima hakkaks, siis tuli appi võtta alternatiivsed meetmed. 42 eurot vaesem, kuid nüüd on mul 10 000 Instagrami jälgijat. Või noh, vahepeal oli neid 9000, siis 12 000 ja nüüd ligi 7000, kuna selgub, et ma pole piisavalt huvitav, et isegi võltsjälgijaid huvitada.

Sotsiaalmeedia on kuvandite loomine ning levinud rahvatarkus on see, et sotsiaalmeedias pole midagi reaalselt. Miski ei illustreeri seda paremini, kui see, et mõne kliki ning mõnekümne euroga on võimalik endast jätta kuvandi, justkui oleksid tuntud ja populaarne avaliku elu tegelane, keda kõik jälgida tahavad.

Kuidas see siis käib?

Lehti, mis on valmis sulle mõne euro eest müüma hunnikutes Facebooki, Twitteri, Instagrami või YouTube’i jälgijaid leiab internetiavarustest ohtralt. Lisaks jälgijatele saab muretult osta ka meeldimisi, vaatamisi, kommentaare ning sisuliselt kõike, mida hing ihaldab.

Meie otsustasime proovida jälgijate ostmist, kuna nende käitumist on kõikse lihtsam uudistada. Ootuspäraselt käitus võltsjälgijad just nagu võltsjälgijad.

Pärast eelmainitud 42 euro maksmist ja oma kasutajanime avaldamist tuli hakata ootama. Nii umbes 12 tundi või üks korralik ööuni. Unesuplusest ärgates Instagrami vaadates oli saanud mõnesajast jälgijast 9000. Maksime 10 000 eest, seega selge, et midagi on valesti ja osad jälgijad on teelt eksinud.

Saates kirja võltsjälgijaid müüvale firmale saime vastuseks, et nad on probleemist teadlikud ja tegelevad selle lahendamisega. Veel 12 tundi hiljem oli jälgijate hulk kasvanud 12 000 juurde, kuid sinna see püsima ei jäänud.

Nüüd veel nädalake hiljem on jälgijate hulk kahanenud 7600 juurde ja võib eeldada, et langustrend jätkub. Ilmselt ühelt poolt on süüdi Instagram, kes võltskasutajaid eemaldab, samas on ka võimalik, et võltskontode haldurid peavad lihtsalt iga mõne aja tagant osade kontode jälgimisest loobuma.

Kes mind jälgima hakkasid?

Kui esimese hooga võiks eeldada, et jälgima hakkavad mind tühjad kontod, mil ühtegi postitust pole, siis üllataval kombel on jälgijad justkui pärisinimesed. Neil on fotod, neil on jälgijaid. Mingil põhjusel on neil tihtilugu just palju ilma särgita fotosid.

Kui uurida ja üritada hinnata, kust jälgijad pärinevad, siis paistab peamiseks regiooniks olevat Aasia.

Kuid kuigi pealtnäha on tegu päriskontodega, siis nende käitumine päriskontole kuidagi iseloomulik pole. Sind jälgima hakanud inimesed on seda teinud mingi põhjusega, Instagrami puhul ilmselt selleks, et näha ägedaid fotosid ja neile reageerida. Võltsjälgijad jälgivad sind raha pärast, sestap on neil ka ükskõik, mida sa sinna postitad.

Siiani ei ole veel ükski võltskonto minuga suhelda üritanud, seda kommenteerimise või fotode meeldivaks märkimise teel. Võib eeldada, et seda ilmselt ka ei juhtu. Sama teenus, mis müüs mulle jälgijad, on aga lahkelt nõus 103 euro eest mulle müüma 100 000 meeldimist minu poolt valitud fotole.

Turundaja, hoia alt

Eelnev demonsteerib selgelt, kui kerge on vaid mõne euro eest jätta mulje, et inimene on suurem, kui ta tegelikult on. Arvestades, et turundus liigub aina enam sotsiaalmeediasse ja influencer on ametikoht, millest unistab tänapäeval iga teine nooruk.

Ka turundajad mõistavad seda, et sotsiaalmeedia müüb ja seetõttu ongi kuulsuste ajajooned täitunud reklaampostitustega. Kuulsuste kõrval on aga ka lihtsalt mõnevõrra popimad kontod, mis reklaamidiile saavad.

Rahvatarkus ütleb, et üks bränditud sotsiaalmeediapostitust maksab jälgijate arv/100. Seega minu 10 000 jälgijat võiks teoorias mulle ühe postituse eest sisse tuua 100 eurot. See on piisav, et maksta uute võltsjälgijate ja võltslaikide eest, samas korraliku summa taskusse pannes. Turundaja on õnnelik, kuna postitus sai justkui palju tähelepanu, mina va petis olen õnnelik, kuna tekitasin tühjast kohast raha.

Ootan nüüd, et keegi mulle reklaamimiseks kulmuvärve või varbavahekreemi pakkuma tuleks.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.