Maailma esimene lennujaam töötab täielikult päikeseenergiaga

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
vt-axe_at_cochin_international_airport.jpg

Kui sul on palju tulikuuma päikest ning ruutkilomeetrite viisi tühja pinda, tundub mõistlik need kaks ühendada ja tööle panna. Just seda tegi India Cochini lennujaam, mis kattis terminalide ja angaaride katused ning ümbruse päikesepaneelidega, muutes lennujaama teatud süsteemid täielikult sõltumatuks väljast tulevast elektrist.

See aga andis lennujaamale ambitsiooni oma projekti veelgi laiendada. „Tahtsime saada elektrivõrgust täielikult vabaks,“ ütles lennujaama peahaldur Jose Thomas CNN Money’le. Selleks palus lennujaam elektroonikatootjal Bosh’il ehitada lennujaama lähedusse 18hektarisuurune päikesepaneelide väli. Eelmise aasta augustis hakkasid paneelid tööle, varustades lennujaama piisava kogusega, et hoida töös kõiki vajalikke süsteeme vaid päikeseenergia abil.

Kümned tuhanded paneelid genereerivad üle 50000 kilovati energiat, umbes täpselt nii palju vajab India suuruselt seitsmes lennujaam igapäevaseks tööks. Üleliigne elektrienergia saadetakse elektrivõrku.

Kogu projekti maksumuseks oli ligi 9,3miljonit dollarit, mille lennujaam plaanib tagasi teenida vähem kui kuue aastaga, jättes lihtsalt elektriarved maksmata.

Cochini projekt on äratanud tähelepanu mitmel pool maailmas, pannes ka mitmed teised lennujaamad mõtlema päikeseenergia kasutusele. Cochini lennujaam aga laieneb, aprillis valmis veel üks pisem päikesepaneelide väli, et toita uut rahvusvahelisteks lendudeks mõeldud reisijate terminali.

Foto: Kishore Nagarigari/CC/Wikimedia

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.