Uudis

Maailma haarab uus sotsiaalvõrgustik Vero: mis see on ja miks sellest ilmselt eemale tasub hoida?

Sa tead, et miski on päris teema, kui su tuttav, kes muidu suurt tehnoloogiahuvi ei oma, tuleb peol sinu juurde ja räägib “sellest uuest sotsiaalvõrgustikust Verost”. Twitter, Facebook ja Instagram räägivad Verost, USA App Store’is ja Google Plays jõudis see eelmisel nädalal isegi allalaetumate äppide nimistus kõrgeimale kohale.

Sel on nädalaga sadu tuhandeid uusi kasutajaid. Mis asi see siis on, miks ta nii populaarseks sai ja miks nüüd on järsku internet täis kampaaniat #DeleteVero?

Mis?

Vero paelus kasutajate tähelepanu lubades kõigile reklaamivaba sotsiaalmeedia platvormi, mis kasutajate loomingut algoritmidega ei kureeri. Teatavasti loob sinu uudisvoo järjekorra nii Twitteris, Instagramis kui ka Facebookis grupp algoritme, mis näitavad sulle just neid postitusi, mis sulle meeldida võiksid.

Aga inimesed tahavad ise otsustada selle üle, mis neile meeldib ning millal nad seda näha soovivad, seega äratas Vero kohe paljude tähelepanu, kuna uudisvoos näidatakse postitusi ajalises, mitte algoritmi poolt kohandatud järjekorras.

Rakenduse üldine idee on sarnane Instagramile, keskendudes fotode tegemisele ning piltidepõhisele uudisvoole. Samas paistavad selle jagamissätted tulevat Google Plus sotsiaalvõrgustikust, Vero palub sul lisada oma kontaktid kolme gruppi – lähedased sõbrad, sõbrad ja tuttavad.

Ehkki äpp sai valmis juba 2015. aastal, on see praegu populaarseks saanud mitmete sotsiaalmeediakuulsuste näpunäitel ja selle tõttu, et firma teatas hiljuti, et pakub esimesele miljonile kasutajale teenust igavesti tasuta. Hiljuti miljon täituski. Seejärel teatas Vero, et jätkab teenuse pakkumist tasuta kuni edasiste teadaanneteni, kuna viimasel ajal on olnud mitmeid probleeme teenuse stabiilsusega. Pole ka teada, kui palju tulevikus Vero teenus maksma hakkab, kuid seda on tõenäoliselt siiski vaja, kuna Vero soovib oma teenust hoida reklaamivabana.

Hädad äpiga

Hoolimata kolme aastasest tegutsemisajast on Verol endiselt hädasid üle pea. Kui üritasin enda kontot registreerida, paluti mul kinnitada oma telefoninumber tavapärasel moel – nemad saadavad mulle koodi, mille mina äppi sisestan.

Kõik oli kena, kuniks nende saadetud kood ei toiminud, sain vastuseks vaid teate vigase koodi kohta ekraanil. Kontrollisin mitu korda üle, kasutasin isegi kiireks sisselogimiseks mõeldud linki sõnumis… see aga avas Vero äpi, kleepis sinna sõnumis olnud koodi ning teatas uuesti, et kood on vale.

Kes on Vero tegevjuht ja miks see halb on?

Vero kaasasutaja ja tegevjuht on Ayman Hariri, miljardär ning endise Liibanoni peaministri, 2005. aastal mõrvatud Rafic Hariri poeg. Vero esindajate sõnul elas Ayman Hariri intsidendi toimumise ajal USAs ning naases Saudi-Araabiasse tagasi alles peale mõrva, et oma perekonda toetada. Ayman Hariri oli varem oma isa asutatud ehitusettevõtte Saudi Oger tegevdirektori asetäitja ning ase-tegevjuht.

Saudi Ogeri töötajad on esitanud üle 31 000 kaebuse, kuna neile ei makstud palka ning neid sunniti elama ülipisikestel elamispindadel töölislaagrites, väga väikeste toidu, vee, raha ja meditsiiniliste vahendite varuga.

2017. aastal suleti firma Saudi-Araabia valitsuse käsul, põhjenduseks halb ettevõtte juhtimine. Hariri lahkus Vero esindaja sõnul Saudi Ogerist 2013. aastal ning seejärel puudus tal firmaga igasugune ühendus, kirjutab Time.

Hariri varasem, mitte just kõige puhtam taust, on juba põhjuseks, miks inimesed otsivad võimalusi Verost lahkuda. Lisaks seostatakse Verot tugevasti Venemaaga, mille reputatsioon peale 2016. aasta USA valimiste häkkimisskandaale on tugevasti langenud. Ja sestap otsivadki kasutajad võimalusi Vero äpi kustutamiseks ning oma andmete firma serveritest eemaldamiseks.

Pole siiski teada, et äpp oleks kuskile inimeste andmeid jaganud, kuid kuna asja populaarsus on alles värske ja ringlevad jutud on hirmutavad, siis võib veel palju huvitavat välja ujuda. Parim soovitus oleks, et teadvusta võimalikke ohukohti ning kui ikkagi tahad kasutada, siis kasuta pealegi.

Kuidas siis Vero kontost lahti saada?

Kui oled üks neist, kes on loonud Vero konto ja soovid sellest nüüd lahti saada, siis kahjuks pole see niisama lihtne. Vero rakenduses ega veebilehel pole lihtsat funktsiooni oma konto kustutamiseks. Eksisteerib kaks varianti, kuid mõlemad neist nõuavad kasutajalt palve saatmist Verole ning pole teada, kas see ka rahuldatakse.

Esimene võimalus on saata oma teade läbi Vero veebilehel oleva põhjaliku vormi, kus tuleb selgitada oma soovi konto kustutamiseks. Teine võimalus on leida Vero rakendusest, Support valiku alt võimalus Delete my Account.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.