Uudis

Maailma populaarseim mäng jõuab telefonidesse ja toob kaasa väga rumala ja ohtliku turvariski

Uus mobiilimäng võib tuhandeid ja miljoneid mängijaid panna ebaturvalisse olukorda. Järgnev teema võib tunduda arvutimängurite nišivärk või tähtsusetu detail mobiiliäpis – tegelikult ei ole. Probleemi vastu aitab ainult hea teadlikkus.

Lubage esitada juhtumi asjaolud.

1. Maailma populaarseim mäng

Fortnite on praegu maailma populaarseim arvutimäng. Mängu arendaja sõnul on seda mänginud 125 miljonit inimest, mida on rohkem kui Playstation 4 ja Nintendo Switch mängukonsoolide omanikke kokku. Ometi on mäng olnud ligi aasta saadaval ainult konsoolidel.

Millega on tegu? See on klassikaline “tulistamine”, aga seejuures piisavalt multikaliku välimusega. Fortnite’is ei pritsi ülirealistlik veri ega purustata liigeseid, vaid tegelased kulistavad võlujooke ja maailm on imevärviline. Elevust lisab väike nõks: ühel kaardil tegutsevad koos kuni 100 mängijat ja kaart jääb minut-minuti haaval väiksemaks. See surub mängijad pidevalt üksteise poole ja tekitab tempot, elevust, üha kasvavat pinget.

Edu taga on ka see, et Fortnite on väga “sotsiaalne” mäng. Sa ei mängi kunagi arvuti vastu, vaid alati päris inimestega. Sa saad oma isikupära väljendada tegelase välimuse, eriliste tööriistade või tantsuliigutustega.

Kõik need asjaolud on Fortnite’i teinud järjekordsest “tulistamisest” ülimenukaks popkultuurinähtuseks.

Heh, isegi Saksamaa koondis jalgpalli MM-il mängis hotellis öösel kella neljani Fortnite’i, nii et meeskonna bossid pidid wifi välja lülitama.

2. See jõudis maailma populaarseimale seadmele

Mängukonsoolid, millega Fortnite’i seni on saanud mängida, on levinud, aga ikkagi suhteliselt vähe. Mängukonsoolid on kodus neil, kes tõesti fännavad mängimist. Kõige levinuim arvutusseade praegusel ajastul on nutitelefon. Ja mitte igasugune, vaid Androidi opsüsteemiga telefon. Nende täpset arvu ei tea keegi, aga üldine koondstatistika ütleb, et Androidiga telefonide hulk küündib üle 2 miljardi.

See on ka põhjus, miks Androidi-mängud on arvuliselt üüratult populaarsemad. Igaüks, ole sa peaminister, ehitaja või koolijüts, võib võtta taskust telefoni ja seal natuke mõnda mängu plõksida. See on põhjus, miks mängud nagu Angry Birds ja Candy Crush on muutunud ülipopulaarseks.

Eelmisel nädalal, kui Samsung esitles oma uut telefoni Note 9, lõi firmaga kampa ka Fortnite’i tootja Epic. Nad kasutasid meediatähelepanu ära ja avaldasid, et valmis on saanud Androidile mõeldud Fortnite. Teisisõnu: ühes kitsas seadmete grupis (konsoolid) väga edukas mäng jõuab nüüd väga levinud seadmete gruppi (Androidiga telefonid).

Oodata võib ainult edu röögatut jätkumist, kuigi üks väike detail peaks siiski ootusi pisut tagasi tõmbama. Fornite’i sisuks on 100 teise inimesega 3D-maailmas liiklemine, mis on piisavalt keeruline protsess, et see ei tööta igasugusel Androidiga telefonidel, vaid ainult kõige võimsamatel.

Epicu prognoosi järgi töötab Fornite muretult 250 miljonil telefonil. See on ikkagi kaks korda rohkem kui senine mängijate arv.

3. Aga seda ei ole Androidi poes…

Androidi telefoni saab äppe ja mänge ametlikust allikast: Google Play pood. Aga sealt Fortnite’i ei leia! Milles kühvel?

Kui minna Fortnite’i kodulehele ja mängu paigaldama hakata, juhatatakse inimene sujuvalt mingisse teise kohta, palutakse alla tõmmata mingi fail ja see käivitada. Ei mingit pistmist Google Play poega, kust tegelikult mänge saab. Kui allalaetud faili avama hakata, ütleb telefon “Teie turvalisuse huvides ei ole telefonil lubatud installida sellest allikast tundmatuid rakendusi”.

Mida teeb mängunäljas inimene? Tühistab oma telefonis piirangud ja paneb ikka Fortnite’i peale.

4. Pandora laeka avamine

Sisuliselt utsitab Fortnite miljoneid inimesi tegelema sideloadinguga, mis avab tee kõikvõimalikeks kuritarvitusteks.

Igasuguse turvalise käitumise kuldreegel nutitelefonis on see, et äppe ja mänge tõmba ainult ametlikust poest. Androidi puhul Google Play. Seal on vähemalt mingigi taustakontroll ja lisagarantiid, et tegu ei ole pahavaraga. Kuigi ka Google Play poes on ette tulnud pahatahtlike kavatsustega rakendusi, saab neid sealt maha võtta ja nende levikut piirata.

Kui telefoni paigaldada programm nii, et see tõmmata alla suvaliselt veebilehelt ja hoiatustest hoolimata installida, siis on see suur turvarisk. See on väga lihtne ja levinud kanal, kuidas levitada pahavara, millega varastada telefonis olevad isikuandmed, paroolid või kõik muu väärtuslik.

On äraütlemata halb, et nii menukas mäng harjutab inimesi oma telefoni paigaldama suvalisest kohast pärit tarkvara.

5. Mida ette võtta?

Küberkurjategijad ei maga. Juba ringleb hulk pettusi, mis meelitavad inimest oma Androidi telefoni Fortnite’i paigaldama, kuigi tegelikult saavad kas hiigelarve või varastatakse nende andmed.

Tavaliselt võiks vähemalt soovitada, et pettuste vältimiseks ärge kunagi tõmmake oma telefoni tarkvara, mis ei pärine Google Play poest. Nüüd tänu Fortnite’i arendaja rumalale käigule ei saa seda teha, sest ka ametlikku mängu levitatakse täpselt nii.

Nii tuleb olla resoluutne: vältige Fortnite’i oma telefonis, sest oht pahavaraga pihta saada on väga suur. Multikasaarel teistega põmmutamine pole seda väärt, et teie lekkinud parool ja isikuandmed internetti ripnema jääks.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.