Uudis

Maailma suurriigid plaanivad kiiresti edasi liikuda plaaniga internetifirmasid maksustama hakata

Foto: AFP / Scanpix

Maailma suurimate riikide rahandusministrid leppisid Jaapanis kohtudes kokku, et liiguvad edasi plaaniga panna piiriülesed suured tehnoloogiafirmad makse maksma neis riikides, kus teenust müüakse.

Facebook, Google, Amazon ja teised internetis tegutsevad suurfirmad on pikka aega olnud kriitika all oma maksuoptimeerimiste tõttu. Tihti viivad nad oma äri soodsa maksusüsteemiga riikidesse nagu Iirimaa ning väldivad niimoodi tulumaksu maksmist, kuigi teenuseid osutavad kõikjal üle maailma, kirjutab Reuters.

Maailma suurriikide G20 kohtumisel Jaapanis leppisid Reutersi andmetel rahandusministrid aga kokku, et plaaniga panna sellised firmad makse maksma neis riikides, kus äri reaalselt toimub, minnakse tempokalt edasi.

Plaani poolt on pikalt olnud riigid nagu Prantsusmaa ja Suurbritannia, vastu aga USA, sest paljud sellistest firmadest on just USA päritolu.

Reutersi andmetel on plaan kaheosaline.

Esiteks plaanivad riigid jagada õigused tulude maksustamisele selle järgi, kus internetifirmade on reaalselt kaupu või teenuseid müünud isegi juhul, kui firmal pole selles riigis üldse näiteks kontoritki.

Kui sellest ei piisa, võivad riigid kehtestada ülemaailmse maksumäära.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.