Maailmakuulus tundmatu Eesti bänd Cartoon: elektroonilise muusika meistriks saamiseks on vaja aastaid kannatust

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
cartoon1.jpg

Elektroonilise muusika tegemise omal käel selgeks õppinud Hugo Martin Maasikas on üks kolmest produtsendist, kes on maailmas plahvatuslikult laineid lööva Eesti elektroonilise muusikatrio Cartoon taga.

Bändi viimane video on kogunud YouTube’is üle miljoni vaatamise, detsembris võttis punt Drum&BassArena Awards rahvusvahelise võidu ja järgmisel nädalal osaletakse Eesti Laulu esimeses poolfinaalis.

Küsisime Hugo Martin Maasikalt 7+1 küsimust selle kohta, kuidas tänapäeval elektroonilist muusikat tehakse.

1. Kuidas sa jõudsid arvutiga muusika tegemiseni ja mida soovitaksid alustajale?

Enne kui arvutiga midagi teha oskasin kuulasin ise palju trummi ja bassi (DnB). Nautides näiteks Noisia sügavaid basse või Netzky kiunuvaid sünte hakkas muusika loomeprotsess mulle järk järgult huvi pakkuma. Ma ei omanud mingit ettekujutust, kuidas saab selline digitaalne helisignaal tekkida. Mõistsin ainult, et kui inimene mängib muusikainstrumenti, siis on loogiline, et sealt tuleb välja heli – aga kuidas arvuti seda suudab, see ei mahtunud mulle pähe.

Hakkasin siis googeldama ja sattusin kohe huvitavate programmide otsa. Kogu see teema pakkus mulle tohutult huvi. Mul ei ole mingit musikaalset haridust ja koolis sain vaevu hakkama rütmidiktaadigagi. Mõistagi tuleb haridus kasuks ja aitab alguses kõvasti kaasa meloodiate loomise ja harmooniatega.

Soovituseks inimesele, kes alles hakkab alaga tegelema: vaja läheb aastaid kannatust, enne kui midagi juhtuma hakkab. Kindlasti peab selle tegemine alguses olema puhtalt fun ja ajaviide, et jätkuks motivatsiooni.

2. Olete te Cartoonis Maci või Windowsi inimesed? Miks?

Me oleme absoluutsed Maci inimesed. Loometöö jaoks on Mac lihtsalt vastupandamatu, tegemist on tööhobusega, mida võib usaldada ja mis peab kaua vastu nii tarkvaraliselt kui riistvaraliselt. Tihtipeale juhtub nii, et Windowsi arvutid lihtsalt väsivad kiiremini ära.

3. Miks arvatakse et arvutiga muusika tegemine on lihtne ja kas see vastab tõele?

Inimesed ei tea, mis tegelikult kapoti all toimub. See on täielik tuumafüüsika. Muidugi on võimalik panna esimesel päeval oma esimese programmiga mingi suvaline trummirütm kirja ja väike klaverikäik taha. Aga et asi kõlaks huvitavalt, originaalselt ja lahedalt, selleks on vaja teada läbi ja lõhki, mida ja millega asju teha. See on ekstreemselt keeruline ja pikk õppeprotsess.

4. Kui kaua teil loomeprotsessiga aega läheb, et jõuda raadiokõlbuliku materjalini?

Iga looga on asi erinev, ühe päevaga raadiolugu kindlasti valmis ei saa. Kvaliteedikontroll on äärmiselt tõsine. Toimub tohutu nüsimine detailide kallal, mis võib võtta kuid. Vahepeal jäetakse lugu laagerdama, hiljem tulles loo juurde tagasi ja seda feelides tehakse asi lõpuni.

5. Mis kanaleid te kasutate, et kuulajaskonda kasvatada?

Hetkel oleme kasutanud põhiliselt NCS ja Liquicity Youtube’i kanalid. Ka UKFis on olnud mingisugused uploadid. Seega jah, põhiliselt Youtube. Muidugi teeb ka SoundCloud oma töö ja raadiolood lähevad ise nagu kulutuli.

6. Miks on nii, et raadiost tuleb Cartooni lugu ja keegi ei tea, et muusika taga on Eesti poisid? Ehk miks olete Eestissuhteliselt madalat profiili hoidnud?

Grupeeringul pole veel aastatki eksistentsi täis tiksunud. Eks muusika ole inglise keeles ja tehniline tase on kõrgem kui Eesti keskmine. See, et vähe teatakse, et Cartoon on Eesti oma produkt, on meie jaoks pluss. Siis ei ammendu Cartooni nimi, mis hetkel on veel uus ja huvitav. Paljude esinemistega muutuks me igavaks ja iseenesest mõistetavaks.

7. Millal jõuate plaadi väljaandmiseni? Kas suure edu järel on jäänud aega ka uue muusikaga tegeleda?

Plaati meil veel kohe-kohe välja anda plaanis ei ole. Aga kuna uut materjali on kogunenud palju siis tõenäoliselt mingi hetk me seda teeme.

7+1. Viimaks: soovita programme, millega algaja võiks elektroonilise muusika maailmas tutvust teha.

Algajale soovitaks programmide koha pealt kindlasti Ableton Live’i, see on väga kasutajasõbralik ja asjad saab kiiresti tehtud.

Süntide koha pealt on meie lemmikuteks Xfer Serum ja Omnisphere 2. Ka Nexus 2e xpansionites on üht teist kasulikku.

Kindlasti tuleb kasuks kui kasutad visuaalseid analyzereid nagu Voxengo Span või Vengeance Scope.

Õppematerjalidest soovitan kindlasti Sonicacademy tutoriale, FutureMusicu ja ComputerMusicu Masterclassid on samuti lahedad ja In The Studio With seeriad tulevad samuti kasuks.

Fotod: Cartoon

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.