Martin Mets: Miks sa Facebooki trollidele ise usaldusväärsust juurde annad?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Facebooki kasutaja Linda Lentra profiilipilt.

Eelmisel nädalal avastas grupp Eesti Facebooki kasutajad, et nende hulka on imbunud netitroll, kes on peaaegu nende kõigiga sõber. Kui kasutaja Linda Lentra avastati, siis eemaldasid inimesed ta mõistagi oma sõbranimekirjast. Kuidas ta aga sinna üldse sattus?

Põhjus on lihtne: trollid saadavad tuntumatele ja vähemtuntumatele inimestele valimatult sõbrakutseid ja loodavad, et need pimesi vastu võetakse.

Üle 50 ühise sõbra

Ja inimesed teevadki seda, sest äge ju, minuga tahetakse sõbraks saada. Nii jõutigi olukorda, kus mõnel inimesel oli trolliga rohkem kui 50 ühist sõpra, ilma et tegelikult keegi teda päriselt teadnud oleks.

Kui sul on inimesega juba ühiseid sõpru, siis see annab trollile usaldusväärsust juurde ning tõstab oluliselt tõenäosust, et järgmine inimene võtab sõbrakutse vastu.

Ära sina ole see, kes valimatult sõbrakutseid vastu võtab. Kui sa ei tea, kellega on tegemist, siis enne küsi ühistelt sõpradelt, kes ta on ja kas nad ka päriselt teavad, kellega on.

Varjunime kasutamine on okei, aga…

Paljud inimesed ei kasuta Facebookis enda pärisnime ja see on täiesti normaalne. Ei peagi kasutama. Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Jevgeni Ossinovski kasutab sotsiaalmeedias varjunime Eugenius Tremula.

See on okei. Loeb see, millega see konto tegeleb ja mis on selle eesmärk.

Trollid on need, kes püüavad mõne kasutajakontoga jäljendada päris inimest, aga tegelikult teenivad kellegi varjatud huve kõneaine tekitamisel ja suunamisel. Tavaliselt on see kuidagi ühiskonda lõhestav või tüli tekitav, mitte asjalik ja positiivne.

Nii et kui sa nendega sõbruned, aitad sa ise kaasa kellegi varjatud huvidele, kuna aitad trollist luua päris inimese kuju.

Kolm moodust, kuidas troll ära tunda

  1. Nende profiilipilt on üldjuhul loom, varjatud nägu või ükskõik mida muud kui tavalise inimese nägu.
  2. Neil pole isiklikke pilte ega mingit infot, kus kinni hakata.
  3. Ja tänuväärselt ei jaga nad loosimänge. Olles natukene süvenenud teemasse ja proovinud aru saada mõne konto kohta, kas tegu on pärisinimese või variidentiteediga, siis viimaseid eristab tihti lihtsalt igavlevatest Facebooki kasutajatest just see.

Seega, ära ole üks neist, kes ise Facebooki trollide usaldusväärsust tõstab ning ära lisa neid inimesi endal sõbraks, keda sa tegelikult ei tea.

Geenius võttis ka Linda Lentra kasutajakontoga ühendust, aga kommentaaripalvele vastust ei tulnud.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.