Uudis

Martin Mets: see lihtne äpp teeb sulle telefoni kasutamise palju vastikumaks

Numbrid jooksevad ekraanil halastamatult.kuvatõmmis

Ma olen viimased paar päeva kasutanud Androidi äppi Unlock Clock ja see on üks äärmiselt ebameeldiv äpp. Võib-olla üldse kõige vastikum, mis on leiutatud. Nii vastik, et ei taha telefoni enam mitte kasutadagi.

Milles on asi? Unlock Clock peaks sind panema mõtlema, kuidas sa tehnoloogiat kasutad ja selleks kuvab ta ekraanile suurelt numbri, mitmendat korda päevas sa oled telefoni avanud. Suure ja vastiku numbrina, mis on nii telefoni lukustusekraanil kui ka tasutapildiks.

Tehniliselt ongi tegemist interaktiivse taustapildiga ja see on osa Google’i Digital Wellbeing projektist ning see on minu hinnangul õnnestunud hästi. Tegelikult isegi liigagi hästi, et ma ei taha seda kasutama jääda.

Enamasti on ju telefoni vaja avada, kõnet vastu võtta või ka tegelikult midagi asjalikku teha ja see number aina tõuseb ja tõuseb. Või tegelikult see langeb ekraanile, lükates eest eelmise numbri ja see animatsioon on niivõrd mõjusalt ja masendavalt tehtud, et ma üldse ei taha, et see uus ja suurem number ekraanile vajuks.

Mille vastu see äpp võitleb on mõistagi mõttetu telefoninäppimise vastu, mida võib võrrelda sellega, et kui sul on kõht täis, siis käid ikka külmkapi ust avamas ja vaatamas, kas mingit uut huvitavat sööki on sinna tekkinud. Enamasti ei ole.

Ma soovitan kõigil seda kas või korraks proovida. See on mõtlemapanev, kui näed ekraanil näiteks numbrit 47 ja siis proovid mõelda, palju kordi mul tegelikult oli vaja seda telefoni avada või paljudel kordadel see oli sundkäitumine, sest no ju ikka näpid telefoni. Täiesti niisama.

Kui sa tunned, et kasutad telefoni rohkem kui peaksid, siis see äpp aitab suure tõenäosusega selle asja kontrolli alla saada.

Ma ise ei jää seda kindlasti igaveseks kasutama, see on lihtsalt liialt masendav vaatepilt. Digital Wellbeing äpp loeb ekraani avamiste arvu päevas ka eraldi ja seda numbrit sulle niimoodi jõhkralt näkku ei kuvata. Peale selle tundub, et äpil on ka liiga suur mõju telefoni akukestvusele.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses