Uudis

Martin Mets: Uskumatu, aga nutitelefonide maailm muutus taas põnevaks

Foto: Reuters/Sergio Perez/Scanpix

Praegu toimuv Barcelona mobiilimess on üle tüki aja taas põnev ja seal on näha uuenduslikkust. See on midagi, mis on telefonide maailmast juba tükk aega kadunud olnud. Iga aasta natukene parem protsessor, teravam ekraan või kõrgem hind pole just eriline uuendus.

Ma pean silmas volditavate ekraanidega telefone.

Pean tunnistama, et mina olin volditavate ekraanide suhtes väga skeptiline. Mitte sellepärast, et arvasin, et neid poleks võimalik teha. Prototüüpe on olnud liikvel juba aastaid, nii volditavaid kui ka rullitavaid ekraane.

Palju keerulisem on aga teha päris telefoni, millel on volditav ekraan, ja mis oleks reaalselt kasutatav.

Need on ilmselt täiesti kasutatavad

Volditavad telefonid tõid nüüd välja nii Samsung kui ka Huawei ning viimase telefon Mate X on selgelt veenvam kui Samsungi Fold, mis tundub olema pigem prototüüp. Selle hingesüsteem ja käsitlemine tundub oluliselt puisem ja ebamugavam kui Huawei telefoni oma. Võib-olla ma eksin, aga laske meid siis sellele ligi (okei, Huawei ei lase veel enda telefonile ka inimesi ligi).

Hoolimata sellest on Huawei 2300 eurot maksev telefon-tahvel-asjandus oluliselt veenvam. See, kui möödaminnes selle avamine käis ja kuidas seda käes hoiti, see kõik tundus loomulik ja sujuv. Täpselt nii, nagu see olekski mõeldud nõnda kasutamiseks.

Mõned asjad on sellise telefoniga muidugi teistmoodi. See on raskem kui tavaline telefon, isegi ülatavalt palju raskem, Mate X kaalub 295 grammi. Lisaks on volditavate telefonide ekraanid kaetud plastikuga, sest klaasi, mida tavaliselt telefoni ekraani peal kasutatakse, niimoodi painutada (veel) ei saa.

Need, kes on saanud näiteks Huawei Mate X-i ise katsuda, nende sõnul on ekraan üllatavalt hea ja näiteks peegeldub vähem kui tavaline klaasiga kaetud ekraan.

Me muidugi ei tea veel paljusid asju nende telefonide kohta, näiteks sellist pisikest asja, et milleks meil sellist telefoni üldse vaja läheb ja kas läheb ning kui hästi need vastu peavad, kui hingi tuhandeid kordi avada ja ekraani painutada. Ja nii edasi.

Need telefonid pole igaühele, aga sellest pole midagi

Aga see pole tegelikult isegi oluline. Need telefonid polegi igaühele ostmiseks mõeldud ja kindlasti pole need mõeldud ostmiseks neile, kellele ei meeldi riskida või uute asjade esimesed katsetajad olla.

Nii või naa, tavaliselt esimese generatsiooni seadmed lähevad ikka üht või testpidi aia taha. Vigadest õpitakse ja järgmised versioonid on juba paremad, vastupidavamad ja ehk ka odavamad.

Oluline on see, et toimunud on areng ja minu jaoks oli üllatus, et see areng on nõnda veenev. Midagi on selles seisva veega tiigis nimega nutitelefonid lõpuks muutunud, mis on ka päriselt põnev. Jah, võib-olla pole see praktiline, ma veel ei tea, aga kindlalt tean ma, et see on äge.

Mõlemad telefonid aga tulevad sel aastal välja, Galaxy Fold hakkab maksma 2000 eurot ja tuleb välja lähikuudel, Mate X millalgi aasta keskel, hinnaga 2300 eurot.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.