Märtsikuistel valimistel selgub, kas e-valimiste kuulujuttudel on alust

Europarlamendi valimistel võib saada häält anda Smart-ID abil

Riigi infosüsteemi ameti valimiste valdkonna juhataja Alo Einla ja valimisteenistuse juht Arne Koitmäe.Foto: Ronald Liive/Geenius Meedia

E-valimiste kasutuselevõtmisest saadik on olnud hulk inimese, kes väidavad, et nad on kuulnud sõpradelt, tuttavatelt või sugulastelt jutte, kuidas valimisjaoskonnast on saadetud tagasi inimesed, kelle eest olla valimistel juba e-hääl antud. 

Märtsikuistel valimistel on esimest korda kasutusel uuendus, mis annaks viimaks vastuse küsimusele, kas säärastel kuulujuttudel on alust. Valimisteenistuse juhi Arne Koitmäe sõnul näeb nüüd iga valija jaoskonnas hääletades, kas tema eest on juba e-hääl antud. 

Vigadest on (väidetavalt) õpitud

Geeniuse podcastis “Kriitiline intsident” rääkisid valimisteenistuse juht Arne Koitmäe ja riigi infosüsteemi ameti (RIA) valimiste valdkonna juhataja Alo Einla, kuidas on seis valimiste ettevalmistamise ning e-hääletamisega peagi toimuvatel valimistel. 

Kuigi suuri muudatusi läbisid valimised 2021. aastal tänu uuendatud valimiste infosüsteemi (VIS3) kasutuselevõtuga on selgi korral valijatele üks kauaoodatud uuendus varuks. 

Nüüd on uus funktsionaalsus, et kui valija on elektrooniliselt hääletanud, siis tehakse selle kohta kanne valijate nimekirja. Kui valija läheb jaoskonda hääletama, siis ta näeb, kas ta on elektrooniliselt hääletanud. Kui näiteks keegi on tema eest hääletanud, siis ta saab ka sellest teada,” kirjeldas Koitmäe saates.

Loe ka: Audit leidis e-valimistel 14 puudust ja mittevastavust, osade realiseerumist prognoositakse järgmise kolme aasta jooksul

RIAs VIS3 arenduse eest vastutava Einla sõnul on küberturvalisusele mõeldud ka füüsilise ehk jaoskonnas hääletamise puhul. Juba teist korda on valijate nimekirjad elektroonsed ehk jaoskonnatöötajad peavad tööd arvutites tegema.

“Siin on meil hea koostööpartner Riigi IT keskus, kes vastutab arvutite hankimise, toe ja kõige selle poolelt. RIA pakub turvalist andmeühendust ning monitoorime ja seirame neid masinaid. Nende arvutite kasutamine on piiratud valimiste infosüsteemi ja printimise võimalusega,” rääkis Einla. 

Jaoskonnas hääletamise kiirendamiseks on töökohad varustatud nii-öelda käppadega, millega saab ID-kaardi peal olevat isikukoodi masinlugeda. 

Hoolimata sellest, et valimised toimuvad 5. märtsil peavad kõik süsteemid olema tükkmaad varem valmis. Seda nad ka Koitmäe ja Einla väitel on ning parasjagu on käimas viimased testid. 

Kui eelmiste valimiste ajal esines e-valimiste osas mitmeid tõrkeid ning üks takistus puudutas isegi jaoskonnas hääletamist, siis mõlemi sõnul ollakse vigadest õppinud. 

Loe ka: Tanel Tammet: e-hääletuse eilsed prohmakad on naeruväärsed

“VIS3 sai esimesed tuleristsed kohalike omavalitsuse valimistel kätte. Vigadest on õpitud ja nüüd on teine valimissündmus, kus VIS3 kasutatakse,” sõnas Einla.

Näiteks ei saanud eelmisel korral võrdväärselt Windowsi operatsioonisüsteemi kasutajatega e-häält anda Maci kasutajad. Koitmäe sõnul on selliste vigade vältimiseks varutud sel korral rohkem aega.

“Oleme dubleerinud inimesi, et iga e-hääletamise toimingu vaataks vähemalt kaks silmapaari üle, et minimeerida eksimisvõimalust,” lubas valimisteenistuse juht. 

Saatekülalised tuletasid meelde, et e-häält saab anda vaid ID-kaardi või Mobiil-ID vahendusel ehk selleks ei kõlba endiselt üha populaarsemaks osutuv Smart-ID. 

Loe ka: E-hääletamine algas 900 valijale suure viperusega: inimesed ei tea, kas nende hääl läks arvesse või mitte

“Ma ei julge lubada, aga ma tahaks, et Smart-ID vaidlus jõuaks 2024. aasta Euroopa Parlamendi valimiste ajaks ära vaieldud, et saabuks selgus,” jagas Koitmäe lootust. 

Kuula saatest, mida Arne Koitmäe ja Alo Einla mobiiliga hääle andmisest ehk m-hääletamisest rääkisid, millal prognoositakse, et enamik valijaid annab hääle elektroonselt ning kas e-valimised on ikka üldse turvalised. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.