Uudis

Massiivne andmeleke Saksamaal: üle tuhande poliitiku ja avaliku elu tegelase isikuandmed häkiti lahti

Lekitatud isikuandmed on väga süstemaatiliselt korrastatud ja dubleeritud mitmesse anonüümsesse failijagamiskeskkonda. Foto: ekraanipilt

Saksamaal on puhkenud skandaal ulatuslikku andmelekke üle, kus seni tundmatud häkkerid on kogunud ja avaldanud tohutu hulga andmeid parteide, poliitikute, ajakirjanike ja meedainimeste kohta.

Kõige suuremas osas puudutab andmeleke poliitikuid, esindatud on 1000 Bundestagi, liidumaade parlamentide ja ELi delegaatide andmed suurematest parteidest nagu CDU/CSU, SPD, Grünen, Linke ja FDP.

Ainsa erandinda ei puuduta leke parempopulistlikuks nimetatud parteid AfD, kirjutas Bild.

Andmeid hakkas avaldama anonüümne Twitteri konto

Andmed on kogutud kuni oktoobrini 2018 ja neid hakkas detsembris advendikalendri stiilis lekitama Twitteri konto G0d, kirjutas Bloomberg. Saksa avalikkus avastas andmed sel nädalal.

Andmed pärinevad peamiselt inimeste Outlookist, mõnel juhul ka muudest allikatest nagu Facebook ja Twitter. Need sisaldavad telefoninumbreid, aadresse, isiklikke vestlusi, puhkusepilte, arveid, poliitikute ja avaliku elu tegelaste tööalast kirjavahetust ja muud taolist.

Üks leket kajastav ajakirjanik Julina Röpcke kommenteeris, et esimese öö kestnud uurimise järel töötati läbi paar protsenti andmetest ja leiti juba viiteid poliitskandaalidele ja korruptsioonile. Arvestades lekitatud materjali hulka, pidid ründajad Röpcke sõnul kulutama kui või aastaid, et andmeid koguda, inspekteerida, kategoriseerida ja kirjeldada, mis viitab väga professionaalsetele tegijatele.

Lisaks on ohvrite seas on ligi 40 teleajakirjanikku ja 10 kunstnikku, kellest enamikku võib seostada vasakpoolsete poliitiliste vaadetega.

Saksamaa riiklik infoturbeagentuur BSI teatas, et uurib poliitikute andmeleket koos teiste agentuuridega. Nende teatel pole põhjust kahtlustada ohtu riigivõrkudele, mis viitab, et andmed on pärit inimeste isiklikest kontodest.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.