Ta tunnistas, et pärast eriolukorra kehtestamist on aga oluliselt raske pilti pääseda, mistõttu edasine rahakaasamine on olnud aeglasem, kuid pakkus, et ilmselt see leeveneb lähinädalatel. Seetõttu tõenäoliselt kaalutakse kampaania pikendamist aprillis.
Lisaks Matsimokale kattus eriolukorraga osaliselt ka käsitöödžinni ja toonikutootja Lahhentagge rahakaasamine, mille kampaania lõpeb kolmapäeva südaööl. Neil õnnestus koguda pea maksimumilähedase rahasumma ehk ligi 200 000 eurot.
Hajutab riske
Matsimoka tegevjuht Jan Inno selgitas, et nad valisid ühisrahastuse mitmel põhjusel. Esiteks seetõttu, et nad ei tahtnud laenu võtta, sest sellega kaasnevad riskid. “Ühisrahastus on võimalus riske hajutada. Kriis võib ju ka mujallt tulla,” ütles Inno. Lisaks tundsid ettevõtjad, et neil pole nii palju kontakte investoritega, samas kui nende tugevuseks on tugev kaubamärk ja kaasaelajate ring.
Investorite hulgas näebki Inno eelkõige inimesi, kes armastavad nende tooteid, aga ka teisi investoreid. “Ka paljusid koostööpartnereid, kes meie arengut viie aasta jooksul jälginud,” lisas ta. “Viis aastat tagasi meid ei olnudki, nüüd oleme täitsa ettevõte. Miks me ei peaks edasi minema sama kiirusega?” arvas Inno.
Inno oli rahul, et vähemalt miinimumeesmärk, koguda pea 200 000 eurot, täideti. Nüüd oodatakse kampaania lõpp ära ja otsustatakse, kuidas ja mida edasi teha. Üks variant on alustada ehitusega. “Varsti oleks väga hea aeg ehitada, sest ehitushinnad langevad kindlasti. Äkki riik ka pikendab PRIA meetmeid. Kui on võimalik toetust saada, siis on mõistlik ehitada,” arutles Inno. Teine võimalus on, et rajatakse miinimumsumma eest rendipinnale salaamimaja.
Ühisrahatus ristteel
Laupmaa kinnitusel on nende ühisrahastusplatvormil Fundwise praegu mitmed projektid ootel või aeglustunud suure ebakindluse tõttu. Äraootaval seisukohal on nii ettevõtted kui ka investorid. Samas juba lähiajal on oodata päikesepargi Solarfund rahastamiskampaaniat. Ka teised, kes mõtlevad rahastamisele on andud märku, et soovivad koostööd jätkata.