Mayo kliiniku teadlased suutsid hiirte eluiga 35 protsendi võrra pikendada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
lab_mouse.jpg

Teadlased Minnesotas asuvas Mayo kliinikus leidsid, et vananenud rakud ehkrakud, mis kehas vanusega kogunevad ja ei suuda enam jaguneda,mõjuvad hiirte tervisele negatiivselt ja lühendavad nende eluiga.

Mayo kliiniku biokeemia ja molekulaarse bioloogia osakonna juhataja ning uuringu läbi viinud rühma juht Jan van Deursen kirjeldas rakkude vananemist kui hädapidurit, mis on vajalik, et kahjustunud rakud meie kehas edasi ei jaguneks. "Kuigi nende rakkude jagunemise peatamine on vähi ära hoidmiseks vajalik, on teoretiseeritud, et kui hädapiduron juba tõmmatud, pole neid rakke enam vaja,"rääkis van Deursen.

https://youtube.com/watch?v=w8UHzkXC4HQ

Uuringu tulemused näitasid, et vananenud rakkude eemaldamine hiirte kehast viivitas kasvajate teket, säilitas kudede ja elundite funktsioone ja pikendas loomade eluiga kuni 35 protsenti. Kui varem arvati, et vananenud rakud omavad neid ümbritsevatele rakkudele ka positiivset mõju, siis antud uuring seadis selle kahtluse alla, kuna nende eemaldamine ei mõjunud hiirtele negatiivselt.

Uuringu esimese autori Darren Bakeri sõnul aitab tervist parandada juba 60-70 protsendi vananenud rakkude eemaldamine. "Kuna vananevad rakud ei levi kiirelt, võib ravim neid piisavalt efektiivselt ja kiirelt eemaldada, et omada sügavat mõju tervisele ja elueale,"ütlesBaker.

Foto: Global Panorama/Flickr

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.