Uudis

Meta hoiatas 50 000 kasutajat, et nende järele nuhitakse

Meta sõnul on nende prioriteet kaitsta inimesi sääraste nuhkijate eest.Foto: Meta

Facebooki emafirma Meta hoiatas 50 000 Facebooki ja Instagrami kasutajat, et nende kontosid nuhivad surveillance-for-hire ehk niiöelda järelvalve “firmad”.

Meta teatas, et kasutajaid luuras seitse erinevat üksust rohkem kui sajas erinevas riigis ning sihtmärkide seas on ajakirjanikud, dissidendid, autoritaarse režiimi kriitikud, opositsiooniliikmete pereliikmed ning inimõiguste kaitsjad.

Asi tuli välja kuudepikkuse uurimise tulemusel. Meta sõnul on tegu ettevõtetega, mis pakuvad intrussiivset tarkvara ja järelevalvet ükskõik kellele ja hoolimata sellest, keda nad luurata tahavad ning mis võivad olla tagajärjed.

Meta lisas, et need ettevõtted teevad eraisikutele ja valitsustele säärased andmed kättesaadavaks, millele neil muidu ligipääs puuduks. Ameerika Ühendriikide kongresmeni Adam Schiffi sõnul on säärane valimatu nuhkimine poliitikute, ajakirjanike ja teiste hulgas on ilmselge oht inimõiguste vastu.

Üks seitsmest ettevõttest, NSO Group, on juba Meta ja Apple’i poolt kohtusse kaevatud nuhkvara müümise pärast ning ettevõte on Ameerika Ühendriikide valitsuse poolt musta nimekirja pandud ajakirjanike järgi luuramise eest.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.