Kas 20 euroga Office’i müümine on piraatlus? Microsoft Eestit ei paista see häirivat

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kuvatõmmis veebilehe kontoritarkvara.ee avavaatest. Foto: Kuvatõmmis

Kontoritarkvara.ee veebilehel müüakse Microsoft Office 2016 Professional litsentsi 20 euroga, sama asja Microsoftist ostes peaks maksma 500 eurot. Kuigi ostjates võib selline hinnavahe tekitada kahtlusi piraatluses, ei paista Microsofti selline tegevus häirivat ja firma ei taha pakkumist kommenteerida.

Nimetatud veebipood on IT-asjatundjate seas soodsate hindade tõttu tekitanud kahtlusi, et tegemist pole legaalse tarkvaraga.

Kahtluste hajutamiseks või kinnitamiseks palusime kommentaari Microsoft Eesti esindusest, mille esindaja andis pärast seitsmepäevast mõtteaega väga lakoonilise vastuse: “Me ei saa kommenteerida ühtegi individuaalset pakkumist, aga soovitame klientidel külastada Microsoft Howtotell lehte, et hinnata, kas Microsofti riist- või tarkvara, mida plaanitakse osta on ehtne.”

Eestis piraatluse ennetamisega tegeleva Business Software Alliance (BSA) Eesti esindaja Kaido Uduste ei andnud Geeniusele samuti kommentaari, kuid ta põhjendas seda sellega, et antud teema puudutab tarkvara väljaandjat ehk kommentaari peaks just Microsoft andma.

Tarbijakaitseamet ei kommenteeri ettevõtete hinnapoliitikat

Tarbijakaitseameti kommunikatsioonieksperdi Pille Kalda sõnul ei ole kõnealust veebilehte haldava ettevõtte SEO Grupp OÜ kohta ametisse ühtegi pöördumist tehtud. Soodsat hinda kommenteerides tõi ta välja, et tarbijakaitseamet ei saa kommenteerida ettevõtete hinnapoliitikat ja öelda, mis on ühe või teise kauba õiglane turuväärtus.

“Seda reguleerib turg ise vastavalt konkurentsiolukorrale ja nõudlusele,” lisas Kalda.

Üldise soovitusena soovitab tarbijakaitseamet mis iganes ostu sooritades olla tähelepanelik nii müüja kui kauba ja tingimuste suhtes.

Kindlasti tasub kontrollida internetist ostu tegemisel kaupleja tausta, sealhulhas vaadata kaupleja kodulehte ja sotsiaalmeedia lehte ja sealseid kommentaare ning tehes ka üldist otsingut internetis. Internetiotsingut kasutades võivad välja tulla teiste tarbijate kogemused antud kauplejaga, samuti tasub vaadata muid teateid või hoiatusi, mis annavad ohusignaali ning aitavad tarbijal teha kaalutletud otsuse.

“Kui taustauuringu käigus tekib tarbijal kahtlusi, kas tegemist on usaldusväärse partneriga või mitte, siis tasub neid asjaolusid arvesse võtta otsuse tegemisel. Kahtluse korral soovitab tarbijakaitseamet tehingusse mitte astuda,” täpsustas kommunikatsiooniekspert.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.