Uudis

Microsoft kuulutas Windows 11 ametlikult välja, uus operatsioonisüsteem jõuab arvutitele aasta lõpus

Uus Windows tuleb välja juba üsna pea.Foto: Shutterstock

Spekulatsioonid uue Windowsi üle võtsid viimase kuu jooksul kõvasti tuure üles ja nüüd tegi Microsoft asja ametlikuks: uus operatsioonisüsteem saab nimeks Windows 11. Avalikkusele jagati lõpuks ka infot, mida kõike Windows 11 endas peidab.

Kõige olulisem kõigepealt. Nagu Windows 10 omal ajal, on Windows 11 tasuta uuendus. See tähendab, et kui praegu juba Windowsit kasutad ja arvuti uut opsüsteemi toetab (tehnilised nõuded pole kuigi karmid), siis saad Windows 11 tasuta alla laadida.

Hetkel pole täpset kuupäeva välja hõigatud, kuid Microsofti sõnul jõuab värske Windows kasutajateni jõuluhooajal, ehk siis tõenäoliselt saavad esimesed inimesed uuenduse novembris. Nagu uuendustega ikka, tulevad need järk-järgult, ehk mõned peavad ilmselt ootama uue aasta esimeste kuudeni.

Mis on uut?

Nagu lekked ennist paljastasid, saab Windows 11 värskendatud välimuse, uued ikoonid ja mitu uut põnevat funktsiooni.

Stardi- ja kiirmenüü asuvad nüüd ekraani all keskel. Windows 8-ga tulnud stardimenüü suured plokid on kadunud ja asendunud väiksemate ikoonide, hiljutiste dokumentide ja otsinguribaga.

Uut hingamist tuuakse ka miniäppidele ehk widget’itele, mida saab eraldi menüüsse paigutada. Kaasa antakse näiteks ilma ja kalendri widget, kuid seda menüüd saab enda soovi järgi konfigureerida.

Ühtlasi saab Windows 11-s lõpuks kasutada Androidi äppe. Üllatuslikult hakkab äppide alla laadimine toimuma läbi Amazoni rakendusepoe, mitte Google Play Store’i. Muidu jooksevad Androidi äpid arvutis täpselt samamoodi nagu telefonis.

Väikesed, kuid olulised lisad

Windows 11 lubab mugavamat kasutajakogemust mitme äpi ja monitoriga toimetamisel: näiteks jätavad äpid meelde, kus nad ekraanil viimati asusid ja järgmisel käivitamisel avavad need täpselt samast kohast. See teeb elu lihtsamaks neil, kellel on mitu monitori, sest praegu kipuvad Windowsi programmid vaikimisi avama ainult esimesel monitoril, misjärel tuleb need käsitsi teisele ekraanile viia.

Et videokõnesid paremini läbi viia, on Microsoft Teams nüüd Windowsis äpina automaatselt alumisel menüül olemas. Väikese, kuid olulise lisana leiab süsteemimenüüst nupukese, millega mikrofoni vaigistada.

Microsoft muudab lõpuks ka oma uuenduspoliitikat, mis on seni Windowsi puhul olnud pigem segav faktor, sest arvuti vajab värskenduste läbi viimiseks taaskäivitust. Microsofti sõnul toimuvad Windows 11 värskendused samal ajal, kui arvutit kasutad ja lisaks on need 40 protsenti väiksemad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.