Uudis

Microsofti asepresident: kavatseme Eesti arenduskeskusesse edasi investeerida ja oma jalajälge siin kasvatada

Microsofti asepresident Scott Van Vliet (vasakul) ja Microsofti Eesti arenduskeskuse juht Tanel Erm (paremal).Foto: Martin Mets

Microsofti asepresident Scott Van Vliet ütles, et firma Eesti arenduskeskus on siin selleks, et jääda ja seda näitab ka Mustamäel asuva Skype’i maja logovahetus, kus nüüd ilutseb ikoonilise Skype’i logo asemel Microsofti oma.

Skype Eesti arenduskeskuse juht Tanel Erm lisas, et Eestis tehakse siiani Skype’i, näiteks on Mustamäe majas tehtud pettusetuvastussüsteem, mis pani Skype’i uksed lukku miljonitele bot’idele, mis suhtlusprogrammis laamendasid.

Miks on Microsoft veel siiani Tallinnas?

Tehnoloogiavaldkonnas töötades küsime üksteiselt tihti, et miks Microsoftil on veel üldse kontor Tallinnas? Seal vist tehakse veel Skype’i, aga seda tehakse ka mitmetes teistes arenduskeskustes üle maailma. Miks peab Microsofti siiani oma arenduskeskust Tallinnas?

“Põhjus ja juured, miks Microsoft siin on, on loomulikult Skype’i ostmine, aga sellest on nüüd möödas kaheksa aastat. Möödunud on päris palju aega, aga me oleme ikka siin kohal,” sõnab Van Vliet, kes on Microsofti asepresident intelligentse kommunikatsiooni alal (selle alla paigutavad nii Skype kui ka selle ärikasutajatele mõeldud versioon Microsoft Teams).

Tema sõnul Microsoft kindlasti ei optimiseeri enda kulusid asukohaga, vaid on keskendunud sellele, kus on talendid.

“Kui me tahame teha intelligentseid kommunikatsioonivahendeid, siis mis on parem paik kus seda teha kui mitte Skype’i sünnikoht? Me kavatseme jätkata investeeringuid siia nendesse ressurssidesse ja talentidesse, mis meil siin on,” lubab ta.

“Me olen seda varem Tanelile ja tiimile öelnud, et me kavatseme jätkata investeeringute tegemist Tallinnasse ja enda jalajälge siin kasvatada,” lisas ta.

“Peamiselt talentide pärast, me läheme sinna, kus on talendid, nii hästi kui me saame.” Tema sõnul on olnud juhuseid, kus inimesed Eestist kolivad Redmondi Microsofti peakontorisse ja vastupidi, kus inimesed USA-st ja teistest kohtadest kolivad Eestisse ja liituvad siinsete tiimidega.

Skype’i kui sellise tegemise pärast Eestis tema sõnul muretseda pole vaja. “See on midagi palju enamast kui Skype, mida siin tehakse ja selle maja logovahetus näitab ka seda, mida viimased paar aastat on siin majas tehtud. Me näeme, et siia jätkuvate investeeringute tegemine on väga mõistlik,” lisab ta.

Hiljuti kolis Mustamäe majja muide Microsoft Eesti müügiosakond, mis varem asus Tallinna kesklinnas Rävala teel.

Skype’i maja ei taha olla suur must kast

Eesti Skype’i maja on olnud selline must kart, millest väga info väga välja ei tule ja keegi täpselt ei tea, mida siin tehakse.

“Ma arvan, et see asi liigub praegu täpselt vastupidi,” ütleb Erm. “Me oleme viimasel ajal hakanud rohkem osalema konverentsidel, korraldama oma majas üritusi, kus me räägime lahedatest asjadest, mida me siin teeme,” lisas ta.

“Ma arvan, et meil ei ole siin musta kasti ega tahtmist seda luua. Siin majas on suur hulk tiime ja seda on natukene raske paari lausega kokku võtta, mida nad täpselt teevad, aga enamik sellest on seotud intelligentsete kommunikatsiooniplatvormidega, mis on aluseks mitmetele Microsofti toodetele ja jätkame sellega Skype’i pärandit,” räägib Erm.

Skype’ist saadud kogemusi kasutatakse tema sõnul nüüd laiemal skaalal, aga oluline osa Skype’ist valmib siiani selles majas Mustamäel. Ühe näitena võib tuua Skype’i aastaid tagasi kummitanud bot’ide probleemi, mis on nüüd kontrolli alla saadud.

“Sellega võitluseks on tehtud väga suuri investeeringuid,” ütles Erm, kelle sõnul just Eestis tehti valmis pettuseavastussüsteemid, mida Skype praegu kasutab.

Eelmisel aastal lubas Microsofti Eesti arenduskekuse juht, et siia tuleb juurde 60 uut töökohta. “Me oleme tõstnud enda värbamisvõimalusi Eestis ja oleme käinud konverentsidel ja teinud rohkem koostööd ülikoolidega ning pakkunud internikohti. Mul pole täpseid andmeid käepärast, aga ma oleme palganud juurde rohkem inimesi kui varasematel aastatel,” lisas ta.

Praegu töötab Microsofti Eesti arenduskeskuses Tallinnas ja Tartus kokku umbes 300 inimest.

Konkurents muutub aina karmimaks

Kui popp veel Skype on ja kes seda veel kasutavad? Tundub, et viimasel ajal räägitakse Skype’ist aina vähem ja peale on tulnud uued suhtlusvahendid. Uued ägedad idufirmad ei kasuta enam Skype’i, vaid on liikunud Slacki, Zoomi või millegi muu peale.

Van Vliet ütleb, et tänapäeval on inimestel väga suur valik, milliseid suhtlemiseks kasutada ja kui kunagi Skype oli suhtlemisel standard, eriti veel Eestis, kus see leiutatai, siis nüüd konkurents väga tihe.

“Täna me näeme tõesti, kus paljud väiksemad firmad ja start-up’id valivad Slacki või Zoomi,” räägib ta. “Microsoftis me näeme seda asja natukene teistmoodi. Kui sa vaatad Slacki, Zoomi või teisi tooteid, siis sa pead need tooted kokku tooma, et see oleks tõeline koostöökogemus.”

Ükskõik, kas jutt käib koosolekutest, üks-ühele kõnedest või grupikõnedest, siis need on asjad, mida on neis toodetes eraldi olemas, aga need ilmtingimata ei tööta koos ühtse lahendusena.

Microsoft Teamsi tugevuseks peab ta aga seda, et seal saavad kokku nii Skype, Office365, Outlook, failide hoiustamine SharePointis ja see kõik on ühes tootes koos.

Kõige suuremaks konkurendiks on praegu Zoom, kes tegi just paar nädalalt tagasi selle aasta kõige väärtuslikuma tehnoloogiafirma IPO

“Zoom on väga hea näide sellest, kui oluline on kasutajakogemus ja sellised konkurendid on meile väga head, sest need sunnivaid meid paremad olema,” ütles Erm. “See, et firmad selles valdkonnas innovatsiooni teevad, on väga positiivne.”

“Kasutajate privaatsus on meie jaoks esmane prioriteet,” ütleb Van Vliet ja sõnab, et Microsoft eristub teistest selle poolest, et andmed, mida nende juures pilves hoitakse, on tõesti kasutaja omad.

“Erinevalt nendest firmadest, kus tasuta või üliodavaid pilveteenuseid subsideeritakse sellega, et neid samu andmeid söödetakse AI- ja masinõppealgoritmidele ja selle võrra on teenus kasutajale odavam, aga oled ilma jäänud ka privaatsusest,” ütleb ta.

Kuigi Microsoftil on Eestis olemas märkimisväärne kohalolek, siis firma füüsilisi tooteid siin ametlikult ei müüda, nagu Surface’i arvutid või Xboxi mängukonsoolid. Tõsi küll, need on vähemal või rohkemal määral siin mööda mitteametlikke kanaleid pidi müügil, aga avaldatakse lootust, et ühel päeval see muutub.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.