Mida tuleb tähele panna, kui tahad maakoju mobiilset internetti saada?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Martin Mets

Suvi tähendab puhkust, jalgpalli MMi ja seda, et linnainimesed liiguvad maale puhkama. Internetist muidugi ei pääse ka seal, ükskõik, kas on vaja tööd teha või tahad peale linnulaulu ka YouTube’ist midagi särtsakamat kuulata.

Kui sul on maakodus või suvilas hea 4G-levi olemas, siis kõige lihtsam lahendus on muidugi telefonist wifit jagada ehk hotspot teha. Kui sõidad nädalavahetuseks maale ja sul pole vaja netti teiste pereliikmetega jagada või neil on enda seadmed, siis piisab sellest sulle tõenäoliselt küll, kui just väga suuri andmehulki ei liiguta, ja pole mõtet aega ja raha kulutada keerulisema lahenduse peale.

1. Kuumkoht pole alati hea lahendus

Kui aga lähed nädalaks või kauemaks, siis muutub see tüütuks ja eriti siis, kui tahad netti ka perele või külla tulnud sõpradele jagada.

Lisaks, kui sul just kõned ei liigu moodsalt üle 4G, siis katkeb netiühendus sel ajal, kui telefoniga räägid. See sõltub juba inimesest, kui pikki kõnesid ja kui tihti on vaja pidada. Eriti tüütu on oma kogemusest see tööasjade ajamisel, kui on maal töökõne, aga samal ajal oleks vaja midagi netist järgi vaadata ja vestluspartnerile ette kanda.

Lahendus? Sellisel juhul on mõistlik juba soetada eraldi 4G-ruuter ja SIM-kaart, mis jagavad wifit ise laiali ja su telefon saab ka rahulikumalt hingata.

2. Milline 4G-ruuter valida?

Esiteks on ruutereid kahte tüüpi: akuga ja sellised, mis peavad kogu aeg vooluvõrgus olema. Kui võimalused vähegi lubavad.

Mõtle järgi, kus sa ruuterit kasutada ja tee selle põhjal valik. Kui su suvi möödub pidevalt mööda Eestit või Euroopat ringi rännates, on akuga taskuruuter ilmselt parem. Kui aga veedad suve ikkagi seinapistiku läheduses, on kindlasti parem teine.

Teine asi peale voolu, mida arvestada, on kasutajate arv. Akuga ruuteritel on üldjuhul maksimumiks 9-10 seadet ehk kui sul on viis inimest telefonide ja arvutitega, siis nutitelerile enam ühendust ei jagu. Vooluvõrku ühendatud statsionaarsel ruuteril on tugi üldjuhul 32 seadmele.

Erinevused on ka kiirustes, aga tõenäoliselt piisab sulle ka kõige odavama ruuteri andmesidekiirustest, mis on 150 Mbit/s alla ja 50 Mbit/s üles ning wifi standardist. Kui sul on vaja kiiremat ac standardit, siis tasub võtta kallim, kui piisab n-standardist, siis sobib ka odavam.

Lõpuks kolme mobiilioperaatori poodidesse vaadates pakuvad nad kõik selliseid ruutereid ja kõik need on Huawei omad, hinnad algavad sajast eurot ja lõppevad enne kahtesadat.

Ehk kaasaskantavam, aga veidi vähema jõudlusega on mõni versioon Huawei taskuruuterist Huawei E5577S, mis maksab umbes 80 eurot.

Seina ühendamiseks ja võimsama kogemuse saab ruuteritega nagu Huawei B525 või ZyXel LTE3302. Nende ruuterite hinnad on aga juba kallimad.

Kui su suvekodu asub sellises kohas, kus mobiililevi on väga nõrk, siis tuleb eraldi juurde osta suundantenn ja sellega mängida, et võimalikult head levi saada. Suundantennide hinnad algavad umbes 30 eurost.

3. Millist paketti valida?

Võib-olla kõige keerulisem küsimus. Kui tahad elada maakodus täpselt nii nagu tavakodus, siis läheb sul andmemahtu tõenäoliselt õige palju vaja. Pane veel tähele seda, kui sa võtad andmemahu 10 GB, siis seal on liidetud nii üleslaadimine kui ka allalaadimine. Kui sa ei kavatse just väga suuri andmeid alla tirida, aga oled aktiivne veebikasutaja ja sul on võrgus selliseid paar tükki veel, siis võid julgelt arvestada päevas vähemalt 1 GB andmemahuga.

Mina olin viimasel nädalavahetusel maal ja ikka kulus üksi umbes 1 GB päevas ja ma ei tõmmanud alla ühtegi mahukat faili, vaid see lihtsalt vaikselt tiksus ja tuli telefoni lisamahtu juurde osta.

Kõikidel mobiilioperaatoritel on selleks mobiilse interneti paketid, mis on mõeldud arvutis kasutamiseks ja nende hinnakirjad on siin: Telia, Elisa ja Tele2.

Millist neist valida, selle jätan juba lugeja otsustada. Küll aga soovitaksin andmemahtu võtta pigem rohkem ja kui on plaanis võtta nett maakoju ainult suveks, siis mitte sõlmida sellist lepingut, mille puhul sellest ei saaks mugavalt vabaneda suve lõpus, kui sul enam seda vaja pole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.