Midagi uut: Eesti puidust tehtud puutetundlik lauaarvuti Solu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
solu.png

Solu on puutetundliku ekraaniga lauaarvuti – veider mõte, millega Soome firma tahab maailma vallutada.

Kuni veel selle nädala laupäevani Kickstarteris tellimusi vastu võttev Soome ettevõte on välja mõelnud arvuti, mis peaks pakkuma vaheldust senistele igavatele süle- ja lauaarvutitele.

Puust korpuses olev ruudukujuline arvuti on mõeldud kasutamiseks välise klaviatuuri ja ekraaniga. Ent unikaalsel kombel on selle peal ka puutetundlik ekraan, kust saab arvuti mälus olevat infot vaadata. Nii on see natuke segu paiksest ja mobiilsest seadmest, sest Solu aku peab vastu kaks tundi ilma voolujuhtmeta tööd.

Unikaalne on ka tarkvara. Nimelt kasutab Solu ühte omatehtud versiooni Android Open Source Project-ist (AOSP). See on põhimõtteliselt Androidi operatsioonisüsteemi põhi, millest näiteks Google teeb oma versiooni ja paneb nutitelefonidesse, aga igaüks võib AOSP-d oma vajaduste jaoks kohaldada.

Chromebooki konkurent

Solu tegijad kasutavad AOSP-d pilvepõhise operatsioonisüsteemi tegemiseks. Kogu töö sünkroniseeritakse kogu aeg Solu enda pilveteenusega, mis hoiab kasutajate andmeid privaatselt Soome serverites.

Ent Solu töötab ka ilma võrguühenduseta – seda peab meeskond oluliseks erinevuseks võrreldes näiteks Chromebooki sülearvutiga. Solu sees on 32GB sisemälu, mida süsteem kasutab pilveteenuste puhvermälu ehk cache’ina. Kui võrguühendus kaob, on pooleliolevad dokumendid endiselt saadaval ja nendega saab ikka tööd teha.

Oulu arvuti, Eesti puitkorpus

Et anda arvutile veel natuke eksklusiivsem välimus, on see pandud puust korpusesse. Ja vähemalt sel nädalal Slushi tehnoloogiakonverentsil väljas olnud näidismudelite puitkorpused olid Solu meeskonna sõnul tehtud Eestis. Nii et sellel omapärasel Oulus toodetaval arvutil on ka Eesti mekk man.

Solu tegijad ise usuvad, et esialgu tahavad seda ostakõige vingemad varased kasutajad, kelle jaoks võiks Solu olla näiteks majapidamises teiseks arvutiks.

Samas jätab pilvepõhine operatsioonisüsteem mulje, et selline masin oleks väga mugav ka suures ettevõttes, kus töötaja käsutuses olev riistvara on vahetatav: inimene kasutab lihtsalt selle kaudu pilves olevaid tööriistu ja arvuti ise on lihtsasti väljavahetatav või asendatav.

Puidust pilvearvuti ostmine on esialgu kallis: Kickstarteri esimese seeria mudeli saab750 euro eest kätte jaanuaris; teise 2016 kevadel valmis saava seeria arvutid maksavad 350 eurot. Edasi tuleb arvuti tavamüüki 450 euroga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.