Miks e-hääletamise periood lüheneb? Keskerakond lõpetaks selle üldse ära, aga tegu on poliitilise kompromissiga

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Keskerakond andis 2011. aastal välja raamatu "Tänane internet ei ole e-valimisteks valmis". Kas internet on kuue aastaga muutunud? Foto: Toomas Huik/PM/Scanpix

Valitsusel on kavas sügisesteks kohalike omavalitsuste valimisteks lühendada e-hääletamise perioodi, kuigi sisulist põhjust korra muutmiseks pole ja tegu on poliitilise kompromissiga.

E-hääletamise aja lühendamine tähendaks praktikas seda, et kui praegu saab e-hääletada nädal aega, siis uue plaani järgi ainult kolme päeva jooksul.

Peaminister: leppisime kokku, et e-hääletus jääb

Peaminister Jüri Ratas (KE) ütles riigikogus, et koalitsioon on kokku leppinud (ehk Keskerakond IRL-i ja sotsiaaldemokraatidega), et e-hääletus ei kao.

“Täna on ette nähtud, et enne valimispäeva toimuvad eelvalimised 6. kuni 4. päevani elukohajärgses valimisjaoskonnas ja 10. kuni 7. päevani maakonnakeskuste jaoskonnas, kus saavad hääletada kõik. Laua peal on olnud teema, et viia valimised rohkem ühetaoliseks, rohkem sarnaseks kampaania mõttes,” ütles Ratas. “Võiks kaaluda, et valimispäeval on õigus oma e-hääl üle hääletada. See on üks võimalus, kuidas seda süsteemi veel kontrollitavamaks muuta,” lisas Ratas.

Savisaar: e-hääletamine on nagu… liiklus

Riigikogu liige Erki Savisaar ütles kolmapäeval “Ringvaate” saates, et plaani e-valimisi täielikult kaotada ei ole, küll aga näeb ta selles teistsuguseid ohte, kui Ratas riigikogus välja tõi. “Me ei ole nõus selle jutuga, et seal absoluutselt mingeid ohte ei ole ja kõik töötab ideaalselt,” ütles Savisaar ning võrdles e-valimisi liiklusega, kus on ohud ning tervelt tagasi tulemiseks peavad inimesed olema ohtudest teadlikud.

Suure murekohana tõi Savisaar välja asjaolu, et inimesed lubavad teistel oma ID-kaarti kasutada ning jagavad ka oma PIN-koode. Siiski kinnitas ta, et sügisestel valimistel on võimalik e-hääli endiselt anda: “E-hääletamine toimub ja me loodame, et see toimub samadel päevadel, kui paberhääletus.”

Karilaid: soovime e-valimised kaotada

Kui Ratas ja Savisaar ütlesid, et valitsuskoalitsiooni kokkuleppe järgi jääb e-hääletus alles, siis Keskerakonna enda seisukoha ütles välja erakonna aseesimees Jaanus Karilaid.

“Keskerakonna jaoks on internet ja e-valimised jätkuvalt koht, mis pole turvaline. Kahtlemata oleks meie ideaalsoov olnud e-valimised ära kaotada, aga täna on siis see kompromiss, et me vähendame e-valimiste päevade hulka, et saab teha seda ainult kolmel päeval,” ütles Karilaid ERRile.

Sama on väljendanud ka Keskerakonna liige Peeter Ernits, kes on riigikogu põhiseaduskomisjoni liige. “Keskerakonna positsioon on olnud e-valimiste lõpetamine,” kinnitas Ernits jaanuaris Geeniusele.

Opositsioon viskab nalja

Opositsioon kritiseerib aga plaani e-hääletamise perioodi lühendada. Delfi andmetel arvab Kristen Michal, et hääletusperioodi lühendamine on algus e-valimiste täielikult kaotamisele. “Täiesti huvitav, kas järgmisena tuleb aeg, kus kõik tõendid ja materjalid tuleb paberil ametnikult küsida? Saab taas tõendijärjekorda moodustada,” ütles Michal. “Mõtlen huviga, et Spotify asemel kassettide väljaotsimine ja autosse tõstmine saab olema üsna romantiline. Huvitav, mida veel saaks tagasi pöörata?”

Hans Lõugas panustas loo valmimisse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.