Uudis

Miks e-hääletuse tulemusi kohe ei avalikustatud?

Valimisteenistuse e-hääletuse juht Tarvi Martens, kes selgitas ka mitmetele väliskülalistele, missugune on Eesti e-hääletuse protsess.Foto: Erik Prozes/Postimees/Scanpix

Kuigi tänavused riigikogu valimised lõppesid eile kell 20.00 ei selgunud e-hääletamise tulemused veel ligikaudu 35 minutit peale valimisjaoskondade sulgemist. Valimisteenistuse meedianõuniku Kristi Kirsbergi sõnul võttis aega õige faili üleslaadimine valimiste infosüsteemi.

E-häälte avamine võtabki aega

E-häälte avamise protsess algas juba kell 18 ning kulminatsiooni jälgis ligi 100 väliskülalist, kel oli protsessi kohta ka palju küsimusi. E-häälte avamist kommenteerisid samm-sammult valimisteenistuse e-hääletamise juht Tarvi Martens ja RIA juhtivanalüütik Liisa Past.

“Mõistagi ei tohi ükski tulemus välja tulla enne kl 20, mil jaoskonnad suletakse. Igaks juhuks tuletan meelde, et me oleme alati öelnud, et tulemused tulevad siis, kui kõik hääled on kokku loetud ja lisaks ka veebilehel avaldamiseks valmis,” ütles Kirsberg Geeniusele antud kommentaaris.

Meedianõunik rõhutas, et valimisteenistuse jaoks on oluline e-hääletuse tulemuste korrektsus ning tulemuste avaldamine täpipealt kell 20 ei ole eesmärk omaette. Kirsberg ei julge lubada, et e-hääletuste tulemused saavad kunagi avaldatud sekund pärast valimisjaoskondade sulgemist.

Erinevalt 2015. aasta riigikogu valimistest ei esinenud sel korral ühtegi nii-öelda rikutud e-häält.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.