Uudis

Miks Facebook eile kuueks tunniks täiesti maha jooksis?

Facebook kadus eile kuueks tunniks internetist.Foto: Shutterstock

Facebooki, Messengeri, Instagrami ja WhatsAppi tabasid eile ulatuslikud katkestused, mis päädisid sellega, et teenused ei olnud üle maailma kättesaadavad tervelt kuus tundi. Nüüdseks on ka selge, miks see juhtus.

Eile õhtul spekuleeriti, et lisaks ülalnimetatud teenustele oli maas ka Facebooki enda siseveeb ehk tööriistad, mis olid probleemi likvideerimiseks vajalikud. Sama tunnistas hiljem Facebook ise. “Katkestus tabas ühtlasi tööriistu ja süsteeme, mida Facebook kasutab oma igapäevases töös,” ütles Facebooki infrastruktuuri eest vastutav Santosh Janardan.

Janardan lisas, et probleem sai alguse ruuterite sätete muutmisest, mis lõi samad ruuterid rivist välja. Kõnealused ruuterid koordineerisid võrguliiklust Facebooki andmekeskuste vahel, seega jooksid Facebooki teenused maha.

Tehnikud tegid katki

IT-ekspert Peeter Marvet selgitas Geeniusele, et Facebooki tehnikud olid seadistamas nende võrgu marsruutimist ehk seda, millist teed pidi teistest internetivõrkudest neile ligi pääseb ja kustutasid selle käigus ära kõik ligipääsuteed. “Kasutajate jaoks tundus see esimesel hetkel Facebooki nimeserverite tõrkena, aga ka selle põhjuseks oli lihtsalt see, et Facebooki nimeserverid asusid Facebooki võrgus,” ütles ta.

Nimeserver ehk DNS-server (Domain Name System) on põhimõtteliselt nagu interneti telefoniraamat. Kui sina kirjutad brauseriribale näiteks facebook.com või google.com, siis on DNS vastutav selle eest, et nimi viiakse kokku õige IP-aadressiga

Visuaalne representatsioon, kuidas FB ligipääsuteed ära kustutati.

Marvet lisas, et samuti asus Facebooki võrgus nende domeenide registripidaja, miks ka mingil hetkel võisid mõned veebisaidid raporteerida, et facebook.com on vaba registreerimiseks.

Tema sõnul tegi olukorra lahendamise keeruliseks see, et marsruutide kustutamise järel võib kaduda ka ligipääs seadmetele. Teisisõnu, tehnikud peavad füüsiliselt seadmete juurde minema. “Probleemi lahendamine on aga suur hulk käsitööd ning eeldab ilmselt ka sõitu andmekeskusesse,” ütles ta.

The Verge kirjutab, et Facebooki tehnikud pidid Californias asuvasse andmekeskusesse probleemi lahendamiseks kohale sõitma ja probleemi lahendamise tegi raskemaks veel seegi, et katkestuse tõttu ei saanud Facebooki töötajad kontoriruumidesse sisenemiseks oma kiipe enam kasutada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.