Miks on klienditeenindusse helistamine nii kallis, et pooletunnine kõne ületab kuupaketi tasu?

Venemaa sideoperaator keelas Eestist tulevad kõned. Foto on illustratiivne.Foto: Sakala/Scanpix

Paljudel ettevõtetelon klientide teenindamiseks lühinumber, mida on hea meelde jätta. Olenevalt ettevõttes võib olla lühinumber lisaks tavanumbrile või siis kasutab firma ainult lühinumbrit või tavanumbrit.

Mis tihtipeale aga märkamata jääb: lühinumbrile helistamine on vahel tavakõnest väga palju kallim. Tavaliselt maksab lühinumbrile helistamine 0,23 eurot/minut, vahel isegi rohkem. Kui helistamise ajal pead passima ka kõneootejärjekorras, võib summa märkamatult kasvada.

Näiteks pooletunnine kõne maksaks sellise tariifiga 7 eurot. Arvestades, et on kõnepakette, mis maksavad kuus kokku vaid 5 eurot, on see päris palju. Ja lühinumbrile helistamine ei kuulu tavapaketi sisse.

Lühinumbrite teenust pakuvad sideoperaatorid, kes on kehtestanud sellele fikseeritud hinna ja iga äriettevõte saab siis seda teenust operaatoritelt tellida.

Aga see, mis hinnaga lühinumber tavatarbijani jõuab, on tegelikult lühinumbrit kasutava ettevõte enda otsus. Seepärast on ka lühinumbreid, millele helistamine ei maksa midagi.

Telia pressiesindaja Raigo Neudorfi sõnul kehtib nende võrgus lühinumbrile helistamisel fikseeritud tasu, aga iga ettevõte otsustab ise, kas võtab näiteks ka ootejärjekorras seismise eest kliendilt tasu. “Mitmed ettevõtted ja teenusepakkujad, kes lühinumbrit kasutavad, on aga hoopis loobunud klientidelt helistamise eest tasu võtmast ning kannavad ise helistamisega seotud kulud,” märkis Neudorf.

Mis puudutab fikseeritud tavatasu, siis Neudorfi sõnul lähtutakse selle hinnastamisel kuludest, mis teenuse osutamisega kaasnevad. “Need sisaldavad nii kulusid tehnoloogiale, personalile, kliendihaldusele, arveldusele,” ütles ta. “Täpselt sama loogika kehtib ka kõneteenusnumbritele tariifide kehtestamisel.”

Lepingulised kliendid saavad tavanumbri

Lühinumbrit võib kasutada, kuid sel on teatud piirangud. Näiteks ei tohi tavahinnast kallimat numbrit kasutada lepinguliste klientide teenindamiseks.

Tarbijakaitse ja tehnilise järelvalve ameti side- ja meediateenuste talituse jurist-valdkonnajuht Helen Liiva selgitas, et 2014. aastast on ettevõtjail kohustus pakkuda lepingulistele klientidele telefoninumbrit, mis on tarbija jaoks tavahinnaga. “Selle eesmärk on kaitsta tarbijaid täiendavate ootamatute tasude eest olukorras, kus tarbija juba lepingulise kliendina soovib telefonitsi näiteks täpsustada lepingu tingimusi, esitada kaebust või taganemisavaldust,” ütles ta.

Liiva sõnul võib lühinumber lepingulistele klientidele olla kasutuses ainult siis, kui tarbija ei pea sellele helistamise eest maksma rohkem, kui tavalisele laua- või mobiiltelefoni numbrile helistades.

“Kui ettevõtja otsustab siiski kasutada kõrgendatud tasuga lühinumbrit, peab tavatariifi ületav kõnetasu jääma ettevõtja kanda,” lisas Liiva

Liiva märkis, et muudel juhtudel, kui tegemist ei ole tarbija poolt lepingulises küsimuses kauplejaga ühenduse võtmisega, ei ole lühinumbril teenuse osutamine keelatud. “Sellisel juhul peab aga helistajale olema selge ja üheselt mõistetav kõne hind ja tasu arvestamise põhimõtted,” ütles ta.

Kõnejärjekorras oleku ajal on kõneühendus loodud ning selle eest võib Liiva sõnul tasu nõuda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.