Miks on see eriti ohtlik, kui su brauser kuvab veebilehe aadressiribal pisikeses kirjas “not secure”?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Häkker.POSTIMEES/SCANPIX

Vahel võib veebis sattuda lehekülgedele, mida brauser laseb lehitseda, kuid üleval aadressiriba kõrval seisab hoiatav märge “not secure”. Ehk siis väidetavalt pole veebileht turvaline.

Sellele peale vajutades leiab teksti, et antud veebilehele ei tohi sisestada oma isiklikke andmeid, sh krediitkaardiandmeid, kuna nendele saavad potentsiaaliselt ligi kurjategijad.

Miks siis brauser seda ütleb? Chrome’i puhul tuleb see hoiatus, kui veebileht kasutab HTTP protokolli. HTTP protokolli kasutavad lehed ei krüpteeri su saadetud andmeid ja need lähevad serverisse kui plain text, ehk siis täpselt nii nagu sa kirjutasid. Seetõttu on oht, et andmeid näevad ka need, kes seda nägema ei peaks.

Palju turvalisem variant on aga HTTPS. Kuna HTTPS on krüpteeritud protokoll, siis ei näe keegi, mida sa parooli- või krediitkaardilahtrisse kirjutanud oled.

Viimastel aastatel on paljud veebilehed HTTPS-le üle läinud, kuid leidub siiski ka neid, kes seda teinud pole. Ka Eestis. Seega tasub oma andmete sisestamisel ettevaatlik olla ja kontrollida. Kui veebilehe aadressi ees on https ja lehitseja sulle hoiatust ei kuva, siis võib eeldada, et kõik on korras.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.