Uudis

Miks suvalised inimesed sind Facebookis sõbraks lisavad ja kuidas neist lahti saada?

Facebookist on üle käimas järjekordne laine, kus suur hulk suvalisi inimesi, mis on ilmselt tegelikult libakontod, üritab eestlasi sõbraks lisada. Miks aga su postkasti pidevalt suvalistelt inimestel sõbrakutseid potsatab, kas sa peaksid kartma ning kuidas neist lahti saada?

Miks suvalised inimesed sind sõbraks lisavad?

Geenius on erinevatest põhjustest, miks suvalised inimesed sind sõbraks lisavad, juba ka varem kirjutanud. Neid põhjuseid võib aga olla ääretult palju, seega siin on veel põhjuseid, miks võid olla võõraste huviorbiiti sattunud:

  • Su raha. Paratamatult on Facebook koht, kus liigub palju petised. On üsna tõenäoline, et kui suvaline inimene on su sõbraks lisanud ja sa oled kutse vastu võtnud, siis saadab ta sulle ka peagi kirja, kus pakub Nigeeria printsi varandust või raha selle eest, et sa mõnd lehte külastaksid.
  • Viirused. Sarnaselt raha välja petmisele võivad petised üritada ka su arvutis olevale infole ligi pääseda. Sellisel juhul saadetakse sulle harilikult link, mis juhatab su veebilehele, kust viirus alla laetakse. Siinkohal tasuks aga mäletada, et kunagi ei tohiks tundmatule lingile klikkida.
  • Rämpspost. Paljud inimesed on oma kontaktandmed avalikkuse eest peitnud ning need on nähtavad vaid sõpradele. Seega üritavad libakontod su sõbralisti pääseda, et leida üles ka su meilikonto või telefoninumber.
  • Suitsukate. Libakontod on tihti seotud klikifarmidega, mis raha eest postitustele ning lehtedele meeldimisi panevad. Selleks, et Facebook neid ära ei tunneks, lisavad nad sõbraks suvalisi inimesi, et kontost realistlikum mulje jätta.
  • Head soovid. Mõnikord ei ole suvalise konto näol tegemist libakontoga, vaid tegemist on inimesega, kes soovib sinuga reaalselt sõbruneda. Siiski tasub ettevaatlik olla, kuna ka eestlastega üritavad sõbruneda pealtnäha heatahtlikud inimesed, kel on tegelikkuses aga halvad kavatsused.

Kuidas libakontot ära tunda?

Vahest võib olla keeruline mõista, kas suvaline inimene, kes su sõbraks lisas, on ka tegelike soovidega inimene või hoopis libakonto, mis üritab sind mõneks ülal kirjutatud otstarbeks ära kasutada. Õnneks on aga libakontosid lihtne ära tunda. Enne, kui sõbrakutse vastu võtad, uuri konto juures neid aspekte:

  • Nimi. Libakontodel on harilikult väga omapärased nimed. Kui nimi tundub sulle kahtlane ning sa ei ole sellenimelisest inimesest varem midagi kuulnud, siis tasub olla skeptiline.
  • Info. Libakontodel ei ole harilikult kuigi palju infot “inimese” kohta, kes seda kontot kasutab.
  • Ajajoon. Libakontode ajajoonel on harilikult vaid 1-2 postitust ning ka need pole kuigi sisukad.
  • Sõbrad. Libakontodel on suur hulk sõpru, kelle vahel ei näi olevat mingit seost. Tavalise inimese puhul on sõprade seas näha vähemalt mingeid mustreid. Näiteks on suur hulk pärit samast piirkonnast.

Kuidas teha nii, et sellised inimesed sulle enam sõbrakutseid ei saadaks?

Kahjuks ei ole olemas ühte kindlat viisi, kuidas keelata suvalistel inimestel sulle sõbrakutseid saata. Siiski on võimalik seda aga mõnevõrra piirata, lubades sõbrakutseid vaid inimestelt, kes on juba mõne sinu sõbra sõbrad.

Selleks tuleb avada Facebooki privaatsussätted, millele pääseb ligi veebiversioonis ülevalt paremast nurgast, valiku alt “Seaded”, või telefonist viimaselt vahekaardilt sätetemenüü alt.

Valiku alt “Privaatsus” tuleb leida “Kes saavad sulle sõbrataotlusi saata?” ning valida “Sõprade sõbrad”.

Siiski tuleb tähele panna, et mõnikord võib sind soovida sõbraks lisada ka keegi, kes pole su sõbra sõber, kuid kellega on sul mingi tegelik seos.

Märksõnad: , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.