Uudis

Miks targad ettevõtted mängivad lolli?

Netflixil läheb oluliselt paremini, kui nad välja näitavad.FOTO: Shutterstock

Paljude suurte, tarkade ja edukate ettevõtete juhid mängivad keset kriisi justkui lolli, märkas Bloombergi vanemkorrespondent Kyle Stock. Miks?

Netflix, mis on kriisis piltlikult tõmmanud pikima kõrre, avaldas eelmisel nädalal numbrid, mis pehmelt öeldes ületasid ootusi. Ettevõtte teenustega liitus 16 miljonit uut klienti, mis on kaks korda rohkem, kui Netflix ise ennustas.

Huvitav on aga see, mis järgnes. Ettevõtte juht Reed Hastings ütles, et nii vaatamiste arv kui ka tellijate arv hakkab ilmselt lähikuudel langema, sest alles oodatakse koroonakriisi mõjusid. “Me ei kasuta sõnu “arvame” või “vist” kergelt,” ütles Hastings.

“Me kasutame neid, sest ennustame tunde pealt tuule suunda.” Kõige targemad juhid kasutavad koroonaviiruse ajalt sarnast kommunikatsioonistrateegiat: mängivad lolli.

“Meil on väga väike nähtavus majanduse olukorda laiemalt,” ütles kolmapäeval telekomifirma AT&T juht Randall Stephenson. Delta Air Lines juht Ed Bastian lisas samal päeval: “Käes on tõeliselt enneolematud ajad ning tee taastumiseni on ebakindel ja künklik.”

“Enneolematud” ajad

Sõna “enneolematu” (pretsedenditu – toim.) kasutab kolm neljadikku USA 500 suurimast ettevõttest tulemuste tutvustamisel. Enam kui 70 ettevõtet on lõpetanud prognooside avaldamise alates veebruarist sootuks.

Kuid see ei peaks kedagi üllatama – ajavahemikul 2007 kuni 2009 langes tulude prognoose avaldavate ettevõtete arv 77 protsentilt 60 protsendini. Lühidalt kokkuvõttes, ei anna praegune tulemuste avadamise aeg ühtegi märki taastumisest. Enamgi, ilmselt hägustas ta väljavaadet veelgi.

Netflixi juht Reed Hastings ennustab “kõhutunde” pealt.FOTO: Shutterstock

Lõhe analüütikute prognooside vahel ei kahane, vaid on rekordiliselt suur. Nii ongi juhtidel justkui õigus olla suu peale kukkunud. Nad ei asenda epidemolooge ning nende riskantsetest ennustustest poleks palju kasu.

Kui turud põlevad, siis üldiselt kipuvad ettevõtted nägema oma kaotusi kooskõlas üldise majanduse liikumisega, samas kui investorid on kehvade tulemuste osas skeptilisemad, kui tavaliselt.

Harvardi juhtimiseksperdid märkisidki eelmisel nädalal, et investorid ei pruugi olla nii andestavad enam pikalt. Kui kriis süveneb, võidakse nõuda suuremat avatust ning võimalik, et ka uut universaalset mõõdikut.

Pole raske ette kujutada maailma, kus tippjuhid peavad avalikustama igal kvartalil ka selle, kui suur osa nende tööjõust on kodus. Samamoodi, nagu praegu avaldatakse müüdud toodete hindu või muid finantsnäitajaid.

Aeg äri muuta

Nutikamad juhid astuvad sammu edasi ning kasutavad pandeemiat, et oma ärisid täielikult ümber korraldada. Endine General Motorsi asepresident Larry Burns, kes aitas juhtida ettevõtte välja eelmisest majanduskriisist, nimetab praegust ebastabiilsust katteks, et teha suuri strateegilise samme suhteliselt vähese vastupanuga.

“Kriis on kohutav asi, mida raisata,” ütles ta. Viimane finantskriis lubas General Motorsil panktrotivarju hirmus müüa või sulgeda nende jaoks teisejärgulised brändid nagu Hummer, Pontiac, Saab ja Saturn. Samuti sai ettevõtte sulgeda veerandi oma tootmistehastest ning jämedalt 40% müügiesindustest.

Burnsi hinnangul on praegune kriis hea võimalus tappa ebaolulised algatused, varuda raha ja osta odavalt vara.

Netflix kiirendab näitek oma liikumist animatsioonivaldkonda ning kutsub stsenariste kokku videokoosolekutele, et uut sisu luua. Samuti vaatab ta ringi ostuhuviga.

Muuhulgas on ettevõtte pikalt soovinud vähendada vahet selle vahel, kui film esilinastub ning kui ta ilmub voogedastusse. Nüüd, kui kinod on suletud, on läbirääkimised üsna ühepoolsed. Võib olla kindel, Hastings ja ta kaaslased ei mängi lolli, kui nad peavad Zoomis läbirääkimisi Hollywoodi stuudiotega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.