Milles seisneb Eestiski levinud populaarsete turvakaamerate oht?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Hikvisioni kaamerad Hiinas. Foto: Aly Song/Reuters/Scanpix

Kahtlused kahe väga levinud Hiina turvakaameratootja suhtes tekkisid turvaaukudest ja võimalikest tagaustest, kuigi firma ise nende loomist eitab.

Hiina riigi osalus

Turvakaamerate turg on üllatavalt suur ja rikkalik, kuid selles on juhtivatele kohtadele tõusnud kaks suurt Hiina tootjat – Dahua ja Hikvision.

Kui esimene neist on noteeritud Shenzheni börsil, siis teine kuulub suures osas Hiina riigile.

Mõlemad 2001. aastal asutatud ettevõtted toodavad turvakaameraid, mida peavad konkurendidki tehniliselt väga heaks ja mida pakutakse väga konkurentsivõimelise hinnaga. See on ka põhjus, miks Hiina kaamerad Eesti turul hästi levinud on.

Üha rohkem raporteid turvanõrkustest

Raporteid kaamerate turvaprobleemidest on ilmnenud juba aastate jooksul, tihti süüdistatakse tootjaid ka tagauste loomises.

“Tagaukseks” nimetatakse turvaauku, mis on infosüsteemi teadlikult loodud salajaseks ligipääsuks. Kui turvaaugu avastamine on faktidega kontrollitav, siis see ei tähenda alati 100%, et tegu on teadlikult loodud turvaaugu ehk tagauksega.

Üks turvauurija avastas mullu märtsis Dahua kaamerates võimaluse, kuidas igaüks pääseb teatud võtet kasutades kaamera administratsioonipaneeli ja videopilti jälgima. Tema hinnangul puudutas see miljoneid kaameraid üle maailma, avalikult olid neist internetist monitooritavad vähemalt tuhanded. Kui seda peeti selgeks tagaukseks, siis esimesed märgid Dahua turvanõrkustest levisid juba viis aastat tagasi.

Hikvisioni kaamerate kohta on turvauurijad teinud avalikke ja mitteavalikke raporteid samuti aastaid. Viimane raport ilmus tänavu 21. augustil, milles viidati juba vähemalt neli aastat Hikvisoni kaamerates olevast tagauksest.

USA pani kaamerakeelu seadusesse kirja

Asi pole aga ainult üksikutes häkkerites, kes foorumites oma kahtlusi jagavad. Vastavaid samme on astunud ka lääneriikide valitsused ja riigiasutused.

Hikvisioni turvaaukude eest hoiatas mullu USA tööstuslike juhtsüsteemide küberkaitse keskus (ICS-CERT), kelle teatel on kaamerates väga lihtsalt ärakasutatavad nõrkused. Hikvisioni esindaja sõnul ütles toona, et tagauste loomine tehniliselt võimalik, kuid kõik süüdistused nende ettevõtte vastu on alusetud.

Tänavu tuli Ameerikast aga väga selge sõnum. USA kongress võttis nimelt vastu ja president Donald Trump kuulutas välja kaitseelarve seaduse, mis Hiina tootjate kaameraid osta ei luba.

Seaduse tekstis on ühemõtteliselt kirjas, et USA sisejulgeolekuministeeriumi ehk Department of Homeland Security valdkonnas on keelatud osta Hytera, Hikvisioni või Dahua valveseadmeid (telekommunikatsiooni valdkonnast said muide keelu Huawei ja ZTE).

Teistest riikide kohta liigub mitteametlikke teateid. Üks turvakaamerate valdkonnas tegutsev ekspert ütles, et ühe Baltikumi naaberriigis välistati parlamendi turvakaamerate hankelt Hiina tootjad – põhjuseks kahtlus turvaaukudes või tagaustes. Geeniusel ei õnnestunud seda infot sõltumatult kinnitada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.