Minister esitas valitsusele Huawei eelnõu

Huawei logo.Foto: Shutterstock

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt esitas valitsusele kehtestamiseks sidevõrkude turvalisuse määruse eelnõu, mida suupärasemalt kutsutakse Huawei eelnõuks. Eelnõu paneb paika 5G ja ka teistele sidevõrkudele seatavad tingimused, et tagada nende vastavus riigi julgeoleku huvidele.

Eelnõu kohaselt peab Elisa lõpetama Huawei riist- ja tarkvara kasutamise hiljemalt 31. detsembriks 2025. Minister rõhutas, et regulatsioon ei muuda tavainimeste elu ja harjumusi ega puuduta poes müüdavaid mobiil- jm nutiseadmeid.

Välisluureameti sõnul kätkeb Huawei endas kõrget riski

Määrusega täpsustatakse, kuidas peavad ettevõtjad edaspidi riigi julgeoleku huve arvesse võtma. Riist- ja tarkvara ohtu riigi julgeolekule hinnatakse kasutusloa menetluses. Ministri kinnitusel teeb Eesti sidevõrkude turvalisuse küsimuses koostööd ka oma liitlastega EL ja NATO tasandil.

“Tehnoloogia arenedes saavad 5G võrgud osaks väga paljudest kriitilistest teenustest, mistõttu on nende võrkude turvalisus järjest olulisem kogu ühiskonna jaoks. Eesti jaoks on oluline tagada, et meie 5G võrgud ja IT-taristu laiemalt oleksid usaldusväärsed ja vabad kõrge riskiga tehnoloogiast. See on vajalik nii julgeoleku tagamiseks, kui ka usalduse hoidmiseks meie digiriigi suhtes,” rääkis Sutt.

Otsuse, mis ettevõte kätkeb endas kõrget riski langetavad kaitsepolitsei, välisluureamet ning riigi infosüsteemi amet.

Välisluureameti peadirektor Mikk Marran ütles mõned nädalad tagasi, et kuigi Huawei on korduvalt väitnud, et neid ei saa seostada Hiina kommunistliku parteiga, siis käsuahel viitab just sellele, et seos on vägagi otsene. 

“Meie seisukoht on, et sõltuvus Hiina tehnoloogiast on potentsiaalseks ohuks Eesti julgeolekule. Mida vähem on Hiina kommunistliku partei poolt kontrollitavat tehnoloogiat Eesti olulistes süsteemides, seda parem,” ütles Marran toona.

Marran ütles ka otse välja, et Huawei on kõrge riskiga ettevõte. 

Eelnõu rakendub juba loodud sidevõrkudele ning ka veel loodavatele. 5G ja uuemate võrkude puhul on üleminekuaeg määratud 31. detsembriks 2025. 

Ministri sõnul on arutelud ettevõtjatega kestnud pikalt ja on püütud leida tasakaalupunkti riigi julgeoleku tagamise ja sideettevõtjate huvide vahel. 

“Sideettevõtjate võimalike kulutuste vähendamine on olnud väga oluline aspekt, millega määruse jõustumisaegade valikul arvestasime. Anname ettevõtjatele 5 aastat, et oma äritegevus ümber korraldada ja tehnoloogias vajalikud muudatused teha. Nii vähendame nende majanduslikku kahju, kuid tagame tulevikus 5G ning muu IT-taristu turvalisuse,” märkis Sutt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.