Uudis

Minister Helme tekitas mobiiltelefonide jälgimise osas asjata segadust

Siseminister Mart Helme (vasakult teine).Foto: Stenbocki maja

Valitsuse kriisikomisjon, sideoperaatoreid esindav katuseorganisatsioon, statistikaamet, andmekaitse inspektsioon, õiguskantsler ja ka kõik muud ametkonnad kinnitavad, et riik ei hakka inimeste mobiiltelefonide asukohta reaalajas jälgima.

Sellest hoolimata tekitas siseminsiter Mart Helme valitsuse eilsel pressikonverentsil asjata segadust, kui teatas ajakirjanike ees, et karantiinis olijate tõhusamaks kontrollimiseks võidakse võtta kasutusele telefonide positsioneerimine.

Helme sõnastus oli väär

Eile keskpäeval toimus ministeeriumide ühishoones valitsuse pressikonverents, milles osalesid peaminister Jüri Ratas, välisminister Urmas Reinsalu ning siseminister Mart Helme. Ministritest viimane ütles konkreetselt välja, et karantiinis olijate tõhusamaks kontrollimiseks võidakse hakata telefone positsioneerimine.

“Mis veel, me analüüsime ka seda, kui meil karantiinis olijate puhul on vajadus tekitada tõhusam kontroll, siis meil on telekomifirmade praegu pooleli projekt, et nad annavad meile analüüsi, kuidas on võimalik kasutada telefoni positsioneerimist näiteks selleks, et kontrollida, kus inimene viibib,” ütles Helme.

Minister Helme lisas, et kuigi inimesed võivad telefonid koju jätta, siis on paljud nutisõltuvuses ning ei suuda seda teha. Selline sõnavõtt tekitas Geeniuse toimetuses õigustatud segadust, kuna mitme viimase päeva jooksul on mitmed ametkonnad toimetusele korduvalt nii viisakalt, kui mitte nii viisakalt rõhutanud, et karantiinis olijate asukohta ei hakata telefonide positsioneerimise kaudu kindlaks tegema.

Kuna siseministri sõnavõtt oli konkreetne, siis küsisime asjasse puutuvatelt osapooltelt veel uuesti üle, kas inimeste telefonide asukohta hakatakse väljaspool seni öeldud statistikaameti andmeanalüüsi jälgima või mitte.

Riigikantselei kommunikatsioonikeskuse, mis vahendab valitsuse kriisikomisjoni sõnumeid, kinnitusel mõtles Helme siiski just kõnealust andmeanalüüsi, mille andmed on anonüümsed.

Sideoperaatorite katuseorganisatsioon Eesti infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liidu esindaja kinnitas samuti üle, et sideoperaatoritel ja riigil ei ole muudmoodi positsioneerimise osas ühtegi koostööd käimas. Ka kõigi teiste osaliste sõnul väljendas Helme end vääralt.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.