Minister Karu: me ei soovi saavutada politseiriiki, kus paljude inimeste detailset liikumist jälgitakse

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu (vasakult esimene)Foto: Stenbocki maja

IT-minister Kaimar Karu sõnul ei ole tema soov, et Eestist saaks politseiriik, kus paljude inimeste detailset liikumist jälgitakse. Geeniusele antud intervjuus ütles Karu, et karantiini suunduvate inimeste jälgimine mobiiltelefonide positsioneerimise kaudu on üks paljudest ideedest, mida on valitsuses arutatud.

Ministri sõnul on sellise jälgimise puhul mitmeid aspekte, mida peab läbi mõtlema. Inimeste asukoha võimalikust jälgimisest on hiljutiste pressikonverentside ajal rääkinud peaminister Jüri Ratas, rahandusminister Martin Helme ning siseminister Mart Helme.

Karu sõnul ei ole üldse kindel veel, et inimeste asukohta hakatakse jälgima

Selle nädala teisipäeval toimunud valitsuse pressikonverentsil ütles peaminister Jüri Ratas, et valitsuse erikomisjon on arutanud võimalust hakata karantiini määratud inimeste asukohta jälgima mobiiltelefonide kaudu. Ratase sõnul ei ole välistatud, et seda võimalust ka reaalselt rakendatakse.

Peaministri poolt öeldule lisas rahandusminister Martin Helme, et tehniline võimekus ja seadusandlik raamistik selle tegemiseks on olemas.

“Ja näiteks inimesed, kes on karantiini määratud, kui ta sellest oma nii-öelda karantiinipiirkonnast läheb kaugemale, saata talle automaatselt sõnum, et mine koju tagasi, sa ei või väljas viibida.
See on meil ette valmistatud ja vajadusel me käivitame selle,” ütles Helme pressikonverentsil.

Kuigi otsuse, kas sellist lähenemist kasutada saab eriolukorra ajal langetada eriolukorra juht ehk peaminister Jüri Ratas peab see siiski kasvõi korraks käima läbi ka väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri Kaimar Karu laualt.

Geeniusele antud intervjuus kinnitas Karu, et seda varianti on arutatud, kuid midagi kindlat ei ole veel paigas.

“Siin peab aspektid läbi mõtlema, kuidas on seda mõistlik teha või mida me soovime saavutada. Ilmselgelt ei soovi me saavutada politseiriiki, kus paljude inimeste detailset liikumist jälgitakse. See ei ole mõistlik. Eesmärk on tagada, et inimesed, kes peavad karantiinis olema seda ka tõepoolest on, kuid inimõiguste ja mõistlike piirangute raames. Eeldan, et siin on aspekte, mis pole lõplikult läbi vaieldud ja lõpliku lahendust ei ole veel leitud. Aga ma ei ole selle teemaga veel väga kursis, see ei ole minu laualt läbi käinud,” ütles minister Karu.

Minister pole isiklikku arvamust veel langetanud

Küsimusele, mida minister isiklikult sellisest jälgimisest arvab ütles Karu, et ta peab nägema ettepanekut ja selle tehnilise lahenduse kirjeldust ning mis on see, mida teha tahetakse ja kuidas seda teha tahetakse.

“Hetkel on see umbmäärane idee, kas kuidagi oleks võimalik positsioneerimist kasutada, et inimesed oleksid kodus. Seal on väga palju nüansse. Mingitel juhtudel on see kahtlemata lahendus, mille peale mõelda ja mingitel teistel juhtudel see kindlasti ei oleks hea lahendus, mille peale mõelda,” lisas ta.

Andmekaitse inspektsiooni sõnul annab hädaolukorra seadus, mida on praeguses olukorras rakendatud, eriolukorra juhile küll tavapärasest rohkem võimalusi, kuid seda endiselt seaduse piirides.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.