Minister Kingo e-valimiste töörühma liikmed selguvad lähiajal

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo.Foto: Mihkel Maripuu/Eesti Meedia

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo algatas eelmisel reedel töörühma moodustamise, mille eesmärgiks on hinnata e-valimiste süsteemi ja e-hääletamise infosüsteemi vastavust kehtivale küberturberegulatsioonile ja valimisseadusele.

Töörühma juhtiva majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) teatel kaastatakse töörühma ka teadusasutused ja eksperdid, kuid kes täpsemalt, selgub MKMi küberturvalisuse poliitika juhi Raul Rikki kinnitusel nädala jooksul, mil on koosseis kinnitatud saanud.

Rikk tõi välja, et töörühma esmaseid järeldusi ja ettepanekuid ootab minister Kingo enne käesoleva aasta lõppu.

“Kaasatavatel asutustel oleme palunud oma esindajad valida nädala jooksul ja pärast seda saab töörühm ametlikult vormistatud ning tööd alustada,” ütles Rikk. “Kuna küberohud arenevad pidevalt ning kuna meie minister vastutab riigis küberturvalisuse eest, siis on tema kohus hoolitseda selle eest, et Eesti üks olulisemaid süsteeme oleks ajakohane, piisavalt läbipaistev ja maksimaalsel võimalikul kujul kaitstud.”

Minister Kingo algatusel on töörühma nimetatud ka riigi infosüsteemi amet (RIA), mille peadirektori asetäitja riigi infosüsteemi alal Andrus Kaarelsoni sõnul kuulsid nad töörühma loomisest samal päeval, mil uudis tuli avalikuks.

Päev enne töörühma koostamise uudist külastas minister RIA-t, kus talle tutvustati ameti tööliine, ülesandeid ning räägiti küberturvalisuse ja elektroonilise identiteedi teemadel.

RIA on valmis e-valimistele uusi teste tegema

Kaarelsoni sõnul lööb RIA hea meelega kaasa töörühmas, et veenduda taas e-valimiste turvalisuses ja teha ettepanekuid, kuidas e-valimisi veel paremini korraldada ning see protsess inimeste jaoks selgemaks muuta.

“Valitsus on ka varem öelnud, et e-valimiste turvalisus ja korraldus tuleb üle vaadata ning RIA on algusest peale olnud valmis sel teemal arutlema ning viima läbi uusi teste,” sõnas Kaarelson.

Peadirektori asetäitja kinnitusel on suuremate arenduste puhul RIA kasutanud ka rahvusvahelisi testijaid nagu näiteks Soome firma Nixu. Viimased suuremad testimised viidi läbi sel kevadel.

“E-valimiste turvalisus tagatakse nii tehnoloogiliste lahenduste kui ka protseduuride kaudu. Valimiste infosüsteeme on testitud regulaarselt ja soovituste alusel ka täiendatud. Süsteemide turvalisust on korduvalt kinnitanud ka sõltumatud eksperdid. Iga e-valimisi puudutava arenduse järel tellitakse läbistustestid (penetration tests) ning seda tehakse enne, kui võetakse uuendatud tarkvara kasutusele,” ütles Kaarelson.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.