Uudis

Minister Kingo töörühm annab vastuse, kas Eesti võtab Huawei 5G tehnoloogia kasutusele

Väliskaubandus- ja IT-minister Kert Kingo.Foto: PM/Scanpix Baltics

Väliskaubandus- ja IT minister Kert Kingo kutsus lisaks e-valimiste töörühmale kokku veel ühe töörühma, mille ülesandeks saab olema info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) seadmete usaldamise poliitika moodustamine.

Delfile antud kommentaaris tõi töörühma juht, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi riigi küberturvalisuse poliitika juht, Raul Rikk välja, et töörühma jaoks on esmatähtis ära lahendada 5G-ga seotud murekohad.

Ainus teadaolev 5G-ga seonduv murekoht puudutab Hiina tehnikahiidu Huaweid. Mitmed riigid on otsustanud, et nad ei luba telekomifirmadel 5G võrgu ehitamisel kasutada Huawei tehnikat. Põhjus peitub selles, et lääneriikide arvates võib Hiina kommunistlik valitsus Huawei tehnika läbi teostada luuretegevust.

Kui USA, Kanada, Suurbritannia, Austraalia ja Uus-Meremaa on juba Huawei seadmete kasutamist piiranud, siis seni ei ole meil Huawei seadmete osas mingeid piiranguid seatud. Riigi infosüsteemi amet (RIA) ütles mullu detsembris, et riigivõrkudes ei maksa enam Huawei seadmeid kasutada.

NATO küberkaitsekoostöö keskuse raportis leitakse, et Huawei tänasel kujul võib olla turvaoht.

Kui e-valimiste töörühma on kaasatud viis riigiasutust, siis IKT töörühma on kaasatud 14 riigiasutuse esindajad.

Töörühma ülesandeks on töötada välja IKT seadmete tehnoloogilise turbe ja usaldusväärsuse poliitika ning vajalikud täiendused õigusaktides.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.