Uudis

Minister Siem täitis Levikomi soovi, 5G sagedusala jagatakse neljaks

Endine väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem (EKRE).Foto: Erik Peinar/Stenbocki maja

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem (EKRE) saatis täna sideettevõtetele ametliku tagasiside saamiseks esimese 5G sageduse – 3,6 GHz sageduskonkursi määruse ettepanekud, mille kohaselt jagatakse sagedusala neljaks võimalikult võrdseks osaks. 

Selline otsus saab meeltmööda olla vaid Levikom Eesti OÜ-le, mis tegi selle nimel aktiivselt lobitööd. Turuosalistest oli Levikom ainus, kes soovis kolme sagedusloa asemel nelja. Ministri otsus on vastupidine Eesti infotehnoloogia ja kommunikatsiooni liidu sooviga, mis tahtis, et korraldataks uus täismahus avalik konsultatsioon. 

Minister täitis Levikomi soovi

“Avaliku konsultatsiooni põhjal näeme, et piirangute tingimustes on parim variant panna sageduskonkursile neli maksimaalselt võrdset luba. Selline lahendus tagab kõigile loa saajatele ka võrdväärsemad konkurentsitingimused – hakata uuel sagedusel uue põlvkonna võrku ja teenuseid võrdsemalt positsioonilt arendama,” selgitas Siem.

Ministri hinnangul võimaldab selline lahendus tulla 5G turule uutel sideettevõtjatel, kes elavdaks konkurentsi ja seeläbi avarduks ka tarbijate valikuvabadus.

Seda, et Eesti sideturule siseneks uus tegija väitis ministrile tänavu juunis Levikom, mis tõi selle ministrile saadetud kirjas välja. Samas ütles Levikomi juht Peep Põldsamm toona Geeniusele täpsustavas telefonikõnes, et midagi sellist ei saa kirjas olla, kuna Levikom räägib 5G-st, mitte mobiilsidest.

Kuvatõmmis Levikomi saadetud kirjast IT-minister Raul Siemile.Foto: Kuvatõmmis

Kuigi ministri sõnul ei ole ettepanek küll algselt sideturu jaoks ideaalne jaotus, on see 5G võrgu ehitamisega alustamiseks piisav. 

“5G võrgule üleminek saab olema järk-järguline protsess ning käesolevad 50/50 MHz plokid on esialgsed, sest peale Venemaaga koordinatsioonilepingu sõlmimist saame minna üle suurematele plokkidele vastavalt tarbijate ootustele ja tuleviku vajadustele,” lõpetas Siem.

Ministri ettepaneku järgi jaotatakse 3410–3800 MHz sagedusala neljaks võimalikult võrdseks osaks, st 50/50, 50/50, 50/50 ja 50/40 MHz. Peale Venemaaga koordinatsioonilepingu sõlmimist minnakse üle 90-100 MHz plokkidele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.