Uudis

Ministri vastulause: e-valimiste töörühm liigub kokkulepitud suunas

Kert Kingo.Foto. riigikogu.ee

Eesti väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri vastulause Ronald Liive artiklile.

Ronald Liive väide, justkui e-valimiste töörühm ei täidaks esialgu seatud eesmärki, ei vasta tõele. Juunis kokku kutsutud töörühma ülesandeks seati e-valimiste süsteemi ja protsesside vastavuse hindamine kehtivate küberturbe regulatsioonide ja valimisseadusega. Töörühmas toimus esimestel kohtumistel arutelu ning enamuse ülekaaluga otsustati töörühma eesmärke täpsustada. Ka käskkirjas, millega töörühm moodustati, on kirjas, et raport peab sisaldama hinnangut ja ettepanekuid süsteemi turvalisuse tagamise ning avalikkuse teadlikkuse tõstmise osas.

Nii minu kui töörühma ühine seisukoht on, et esmalt tuleb kaardistada probleemid, teisiti öeldes murekohad, ning siis vaatame, kas on vaja täiendada seadust, parandada tehnoloogilist võimekust, lisada ressursse või teha avalikku teavitamist. Selleks, et saada aru, mida peab õigusaktides muutma, ongi vaja mõista, millised on murekohad.

Geeniuse artiklist jäi ekslikult mulje, nagu Justiitsministeerium kavatseks e-valimiste analüüsimiseks eraldi töörühma luua – nii see ei ole. Kõrvaltornis käib koos riigikogu valimise seaduse muutmise töörühm, mis analüüsib mitmeid erinevaid riigikogu valimisega seonduvaid küsimusi, eelkõige valitsuse tegevusprogrammis tõstatunud punkte (valimisringkondade mandaatide jaotus ning elektroonilise hääletamise tulemuste kindlakstegemise reeglite sätestamine). E-hääletamise temaatikaga tegeleb MKM-i töörühm, kus osaleb ka justiitsministeeriumi esindaja. MKM-i töörühma lõppjäreldused on sisendiks justiitsministeeriumi töörühma tööle.

MKM ei ole kunagi soovinud töörühmas arutatut salastada. Kõik töörühma protokollid oleme nende valmides saatnud ka Geeniusele. Arutelukohaks oli vaid see, kuidas informeerida avalikkust, kui osad materjalid on AK-märkega. See on koht, kus töörühm ise ei saa otsustada, vaid peame lähtuma kehtivatest seadustest, millega määratakse info konfidentsiaalsuse tase.

MKM-i e-valimiste töörühm on teinud esimese ringi peale kõigile töörühma liikmete poolt tõstatatud murekohtadele ning nüüd algab töö neile lahenduste pakkumisel. Töörühma lõppraport valmib selle aasta lõpuks.

Kui ühiskonnas tekivad e-valimiste süsteemi osas murekohad, siis tuleb nendega tegeleda ja selle töörühma eesmärk ongi seda teha. Anda hinnang ja teha ettepanekuid, kuidas parandada süsteemi läbipaistvust ja tagada avalik usaldusväärsus.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses